Paszport Aforystokracji dla Ewy Lipskiej.

Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich wręcza Pani Ewie Lipskiej PASZPORT AFORYSTOKRACJI

jako hołd złożony Jej aforystyce zawartej w Jej poezji .                            

 

LAUDACJA

Aforystyka w poezji Ewy Lipskiej jest zaskakująca i oryginalna, czego dowodem jest choćby taka fraza z wiersza poetki „Nawet w zamkniętej klepsydrze dzieje się historia” – będąca przykładem głębokiej filozofii zamkniętej w kilku lapidarnych słowach, albo też inny cytat:” Tak pisać, aby nędzarz myślał, że pieniądze, a ci, co umierają, że to narodziny” – czyż nie jest to przedstawienie misji pisarza w prostym, nieomal – skrótowym – zapisie?

Poetka ma rację pisząc: „Szarańcza moich myśli jest nieprzetłumaczalna”,  bo nie sposób wiernie  przetłumaczyć myśli autorki na jakikolwiek język ludzki. Można jednak wyłowić z tej szarańczy myśli aforystyczne  perły i zaprezentować ich pełen blask i oryginalne piękno jako nawet oddzielnych utworów.

Kapituła Aforystokracji:

Urszula Zybura

Danuta Bartosz

Ares Chadzinikolau

Lech Konopiński

Zdjęcie użytkownika Urszula Zybura.

Na zdjęciu Ewa Lipska eksponuje Paszport Aforystokracji nr 2/2017, który otrzymała od nas – Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich podczas spotkania autorskiego 19 maja, na festiwalu Poznań Poetów.

Cieszymy się bardzo, że Pan prof. Piotr Śliwiński – organizator Festiwalu Poznań Poetów pozwolił i dał nam szansę na wręczenie tego Paszportu uczestniczce festiwalu – wybitnej POETCE EWIE LIPSKIEJ, podczas rozstrzygnięcia Konkursu „Sztuka kochania i spotkania autorskiego z Ewą Lipską…

POZNAŃ POETÓW. Wierszem i o wierszu

 Spotkanie z Ewą Lipską podczas festiwalu Poznań Poetów połączono z ogłoszeniem werdyktu jury konkursu „Sztuka kochania wiersza”. Tematem konkursu była interpretacja wiersza poetki pt. Z listu (II) [I jak tu popełnić samobójstwo droga pani], którego odczytanie inaugurowało pierwszy Ogólnopolski Strajk Kobiet w Poznaniu.
.
Fot. M. Janiszewski / CK Zamek

Projekty wyróżnione przez kapitułę wykorzystywały media pozatekstowe – film i rzeźbę. Pierwsza nagroda trafiła do zespołu Amadeusza Lisieckiego i Krystiana Walczaka, którzy zaprezentowali się jako pomysłodawcy krótkometrażowego filmu.

Po przedstawieniu nominowanych prac i ogłoszeniu werdyktu nadszedł czas, by poetka przemówiła wierszem i o wierszu. Ewa Lipska przeczytała wybór liryków, które znajdą się w jej najnowszym tomiku „Pamięć operacyjna”. – Pamięć operacyjna to określenie techniczne, a nasza pamięć osobista też jest swojego rodzaju pamięcią operacyjną. Pamięć jest zawsze ważna, ona może mieć inne kolory, zapachy, tonacje­­ – wybór tytułu tłumaczyła poetka. Dała jednocześnie pretekst do chwili zastanowienia się nad pojęciem pamięci, a także pokrewnym jej – czasem.

Moderator rozmowy, Krzysztof Skibski, zagaił poetkę o paradoks czasu w jej wierszach. Próbował dociec, czy ma on jakąś różnicującą tę twórczość właściwość spośród innych tomików. – Wczoraj razem z panem profesorem rozmawialiśmy o czasie i pan Krzysztof powoływał się na brytyjskiego fizyka, który podobno powiedział, że czasu nie ma. Co brzmi efektownie, ale trudno by to było udowodnić. Oczywiście musimy mówić o względności czasu, że od któregoś momentu w życiu następuje przyspieszenie – mówiła Lipska. Dyskutujący ustalili, że przemawiają do nich dwie definicje czasu: po pierwsze czas to średnia wszystkich zmian zachodzących we wszechświecie. Po drugie zaś to różnica między dwoma teraz.

Wielu badaczy twórczości Ewy Lipskiej wyróżnia pewne tematy stałe, które pojawiają się w kolejnych jej tomikach. Krzysztof Skibski zapytał o jeden z nich, mianowicie o samotność podmiotu lirycznego i jego nastawienie do niej. – Samotność jest jak cholesterol: jest dobra samotność, która jest nam wszystkim potrzebna i zła, której nie lubimy, od której uciekamy, która może być dokuczliwa – odpowiedziała poetka.

Marta Maciejewska

  • Poznań Poetów: Konkurs „Sztuka kochania wiersza”, spotkanie z Ewą Lipską
  • prowadzenie: Krzysztof Skibski
  • CK Zamek
  • 19.05

więcej: http://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/relacje-recenzje-opinie,c,9/poznan-poetow-wierszem-i-o-wierszu,106072.html

http://kultura.poznan.pl/mim/public/kultura/?lang=pl

 

Zdjęcie użytkownika Zamek Czyta.

 

SZTUKA KOCHANIA WIERSZA – FINAŁ KONKURSU
SPOTKANIE Z EWĄ LIPSKĄ
prowadzenie: Krzysztof Skibski
g. 16-17.45 Scena Nowa
wstęp wolny

Finał konkursu dla studentów i licealistów na najbardziej twórczą interpretację wiersza Ewy Lipskiej: „Z listu (II)”  jak tu popełnić samobójstwo Droga Pani].
Formy interpretacji: eseje, pastisze, wariacje tekstowe i filmowe, inscenizacje i wszelkie formy nieoczywiste. W trakcie finału przedstawione i nagrodzone zostaną interpretacje najciekawsze. Gościem specjalnym zdarzenia będzie Ewa Lipska – czołowa poetka swojego pokolenia.

Szczegółowe informacje

Instytut Filologii Polskiej UAM i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zapraszają studentów i licealistów – do udziału w konkursie „SZTUKA KOCHANIA WIERSZA” na najbardziej twórczą interpretację wiersza Ewy Lipskiej: „Z listu (II)” [I jak tu popełnić samobójstwo Droga Pani] .

Formy interpretacji: eseje, pastisze, wariacje tekstowe i filmowe, inscenizacje i wszelkie formy nieoczywiste.

Nagroda główna Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej UAM: 1000 zł!
Finał konkursu (prezentacja prac nominowanych i zwycięskich) z udziałem Ewy Lipskiej odbędzie się podczas festiwalu Poznań Poetów w Centrum Kultury ZAMEK 19.05.2017
informacje:
www.ckzamek.pl
www.polonistyka.amu.edu.pl
kontakt:
sztukakochaniawiersza@gmail.com

http://ckzamek.pl/artykuly/673-konkurs-sztuka-kochania-wiersza/

db