„Sztuka bez babci” Beniamina Marii Bukowskiego nagrodzona w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Znamy już laureatów tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, którego głównym celem jest pozyskanie nowych, wartościowych tekstów przeznaczonych dla scen lalkowych i dramatycznych oraz promowanie współczesnej, ważnej zarówno treściowo jak artystycznie, dramaturgii. Nagrodzono dwa dramaty: Beniamina Marii Bukowskiego „Sztukę bez babci” oraz Szymona Jachimka „Jeremi się ogarnia. LOL”

OPIS SZTUKI
SZTUKA BEZ BABCI
Autor:
Benjamin Maria Bukowski  (Streszczenie):
Ta historia jest opowieścią Samuela – dwunastoletniego chłopca. Zaczyna się w chwili, kiedy To (pięcioletnia dziewczynka) traci babcię. Pewnego dnia budzi się i nigdzie nie może jej znaleźć. Ma pretensje do opowiadacza, który tak ułożył narrację jej życia. Samuel powołuje do istnienia Znikacza – stwora, któremu wydaje się, że każdego wieczora odchodzi po to, by następnego dnia ktoś inny wszedł w jego ciało oraz Krukota (To chciała mieć zwierzątko, ale nie mogła się zdecydować czy woli kruka, czy kota). Towarzysze wspólnie wyruszają na wyprawę poszukiwawczą babci. Trafiają do sklepu Arcyspieniężacza – paskudnego typa wszędzie wietrzącego okazję do biznesu. Mają nadzieję na odzyskanie zguby, ale jej nie znajdują. Rozczarowani towarzysze trafiają wreszcie na plażę, gdzie spotykają Zabierającą – to ona jest odpowiedzialna za zniknięcie staruszki. Kobieta wyjaśnia dziewczynce, że chociaż statek jej babci odpłynął, ona już zawsze będzie przy To, będzie częścią jej opowieści życia. Zabierająca przypomina To jej imię – Róża. Dziewczynka wraca do swojego pokoju, gdzie ponownie spotyka Samuela – ponieważ oboje czują się samotni, postanawiają zostać bratem i siostrą. Bo w opowieściach wszystko jest możliwe – zwłaszcza kiedy sami je tworzymy.Przesłanie:
Metaforyczna opowieść o niezgodzie dziecka na śmierć ukochanej osoby pokazuje jeden z wielu sposobów na oswojenie straty. Dramat zawiera też refleksje dotyczące istoty i sensu życia, a także przesłanie, według którego w naszym życiu może wydarzyć się wszystko, o ile tak postanowimy.Wiek adresata:
od 5 latObsada:
To/ Róża, Samuel, Kociokruk, Znikacz, Arcyspieniężacz, Matylda, ZabierającaZalecana na scenę:
dramatyczną, lalkowąŹródło pochodzenia tekstu:
zgłoszony do 27. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w 2016 rokuNagrody i wyróżnienia:
II nagroda w ww. KonkursieLokalizacja:
Centrum Sztuki Dziecka w PoznaniuOpracowanie:
Agata Drwięga

Przeczytamy dwie sztuki nagrodzone w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży: „Sztuka bez babci” Beniamina Marii Bukowskiego; oraz: „Jeremi się ogarnia. LOL” Szymona Jachimka.

SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI. NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY

Wydarzenie przygotowywane wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wydawcą „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”, ma na celu promocję współczesnej dramaturgii – tworzonej z myślą o młodych odbiorcach.

Tegoroczne spotkanie będzie okazją do przyjrzenia się problematyce relacji społecznych oraz więzi budowanych przez dzieci i młodzież, a także potrzebie aktywnej postawy koniecznej w obliczu sytuacji radzenia sobie ze stratą.

Przybliżenie dzieciom i młodzieży współczesnej dramaturgii dla nich tworzonej – jest tym, na czym nam najbardziej zależy. W wydarzeniu tym przeto, obok gości festiwalowych, wezmą udział uczniowie klas patronackich teatru.

SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI. NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY

SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI. NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY/ FOTORELACJA – Opolski Teatr Lalki i Aktora

 Przeczytaliśmy dwie sztuki nagrodzone w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży: „Sztuka bez babci” Beniamina Marii Bukowskiego; oraz: „Jeremi się ogarnia. LOL” Szymona Jachimka.

Wydarzenie odbyło się w ramach XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

fot. Grzegorz Gajo

Laureaci otrzymają zaproszenie do udziału w warsztatach dramatopisarskich. ,Zwycięskie teksty zostaną opublikowane w 42. zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Obie nagrodzone sztuki w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży: „Sztuka bez babci” Beniamina Marii Bukowskiego; oraz: „Jeremi się ogarnia. LOL” Szymona Jachimka czytane były w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, oraz w Bibliotece Publicznej w Opolu.

więcej informacji:

(autor plakatu: Leszek Ołdak)

Festiwal Teatrów Lalek – Opolski Teatr Lalki i Aktora:  http://www.nowesztuki.pl

 

http://www.nowesztuki.pl/sztuka/sztuka-bez-babci/

http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/znoszac-podzial-na-mistrzow-i-uczniow.html
http://www.biennaledladziecka.pl/wydarzenia-biennale/
http://radio.opole.pl/113,2&idpi=130&idxi=195356
http://teatrlalki.opole.pl/impreza/spotkanie-z-dramatopisarzami-nowe-sztuki-nowe-konteksty/
http://www.nowesztuki.pl/news/opolskie-spotkanie-z-dramatopisarzami-za-nami/
https://www.facebook.com/FestiwalDebiutantowPierwszyKontakt/
https://www.facebook.com/events/1449845625074751/
db