Rasta Mówi w audycji „Poezja Na Lato”

Ares Chadzinikolau

 Cykl poetycki: #RastaMówi – w audycji #PoezjaNaLato w #RadioEmaus 

Wiersze Aresa Chadzinikolau czyta Jan Janusz Tycner. 

Można też słuchać je cyklicznie w każdą niedzielę, w radiu Emaus (89.8)

o g.12.30, 14.45, 16.40 (od 01.07-09.09).

Tom poetycki „Rasta mówi” – wydany w  Serii Poeticon Nr 242.

ISBN 978-83-61335-28-3

Grafik/graphic – Ares

Przekład angielski – Iwona Podjacka

przekład niemiecki – Ada Jadwiga Matysiak

redakcja niemiecka – Reinhard Grossmann

korekta niemniecka – Helga Thomas-Berke

przekład francuski – Jean Michel Gallerne                                      –

ARES CHADZINIKOLAU – POETA, MUZYK, KOMPOZYTOR,  MGR SZTUKI I DOKTOR NAUK HUMANISTYCZNYCH

Zasłużony Działacz Kultury. Dał ponad tysiąc koncertów solowych i zespołowych zarejestrowanych przez TV i Radio. Wielokrotnie koncertował charytatywnie, m.in.: na rzecz budowy studni w Sudanie, odbudowy szkół na Haiti, w Polsce dla dzieci z obciążeniami onkologicznymi, na zakup inkubatorów i dla upośledzonych (WOŚP).

Ares „Jah Ares” Chadzinikolau (ur. 1973 w Poznaniu) – poeta, pianista, kompozytor, tłumacz, wiceprezes ZG Związku Literatów Polskich w Warszawie, zasłużony dla kultury polskiej, lider i wokalista Ares & The Tribe i Ares Chadzinikolau Trio.

Syn pochodzącego z Grecji poety, pisarza i historyka literatury, Nikosa Chadzinikolau. Wielokrotny stypendysta MKiDN. Uczeń prof. B. Nowickiego, prof. H. Czerny-Stefańskiej. Koncertował w USA i Europie.

Wydał ponad 30 książek, m.in: Ilustrowana Księga Mitów Greckich, Laur Olimpijski (wraz z Ojcem),  Przetłumaczył kilkanaście tomów greckiej i polskiej poezji i 3 antologie.

Nakręcił ponad 30 videoklipów i nagrał 20 płyt CD, m.in: Perły fortepianu (1997), Sny o Grecji I i II, Piano Impressions, Tańcz jak Zorba, Greek Jazz. Wydał nuty: 12 Preludiów op 7, 12 Miniatur fortepianowych op 5, VI Rapsodii greckich, Szkoła na fortepian.

Artysta malarz – wystawy malarstwa w Grecji, Niemczech i Polsce. Redaktor Serii poetyckiej (240 tomów) i pisma literackiego Poeticon i LiryDram. Współpracował m.in. z piosenkarką Eleni.

Przez XX lat prowadził greckie koncerty poetycko-muzyczne wraz z Ojcem i kwintetem, obecnie ze swoim GreekJazzTrio. Przez XV lat koncertuje i nagrywa także z zespołem reggae Ares & The Tribe.

Po powrocie z USA założył Ariston Roots Reggae Studio, gdzie nagrał płyty: Great Awakening (2002), Great Return (2007), Jah Jah Children (2009), Reggae dla dzieci (2010) i podwójny album Humanity & Soul (2012).

W roku 2011 wystąpił w zrealizowanym przez TVP 2 rozrywkowym programie muzycznym pt. The Voice of Poland.

W 2014 przetłumaczył 600 stronicowy bestseller Jannisa Kalpuzosa Imaret o XIX wiecznej Grecji, zredagował i wydał Wiersze zebrane Nikosa Chadzinikolau (ponad 1500str) oraz nagrał i wydał dwupłytowy album jazzowy Greek Jazz I(2014), II(2018) z Ares Chadzinikolau Trio tworząc nowy styl w muzyce i polsko-grecki pomost kulturowy.

Od 2014r. wybitny filmowiec, Yach Paszkiewicz zrealizował 11 miniatur filmowych i teledysków do jego muzyki z Grecji, Karaibów, Afryki i Polski. Artysta obecnie pracuje nad albumem acid jazz i reggae jazz.

Jest członkiem ZAIKSu i Stowarzyszenia Twórców Polskich oraz Stowarzyszenia Greckich twórców..

Wszechstronny, uzdolniony artysta. Nadzwyczaj aktywny animator kultury. Wiele koncertów i spotkań z piosenką autorską wykonuje charytatywnie.

ARES CHADZINIKOLAU

RASTA  MÓWI  I

Drwijcie z klęsk

i topcie smutki w szaleńczym wirze.

Nad wszystko grajcie Zeibekiko

niech w tańcu ciało zwycięży duszę.

Tłuczcie szklanki, talerze

okrzykami przebijcie niebo,

aż rozleje się światło.

 

Chwila nie lubi spóźnienia!

 

Rasta mówi:

życie jest krótkie,

jak odwrócenie głowy słonecznika.

 

ARES CHADZINIKOLAU

RASTA  MÓWI  II

Idź drogą Sfinksa

i pytaj napotkanych,

czym jest życie.

 

Zamkną usta jak posągi.

 

Niewiedzą, że żyć to

zdobyć szczyt Syzyfa

ssać pierś matki,

aż wytryśnie droga mleczna

i nie czekać,

aż gwiazdy ułożą los.

Nawet na tratwie pokonać fale

żaglem dłoni schwytać wiatr

i wyprzedzić ptaki.

Potem skończyć brewiarz

i kamieniom oddać profil.

 

Rasta mówi:

życie jest kredytem,

które i tak trzeba oddać z procentem.

JAN TYCNER  – od 40 lat jest animatorem kultury w Poznaniu i w Wielkopolsce. Przez 21 lat jako wolontariusz był członkiem Zarządu Oddziału Poznańskiego Towarzystwa Kultury Teatralnej Szkolnych Klubów „Proscenium’’- popularyzując sztukę Melpomeny w Poznaniu i Wielkopolsce. Do dziś prowadzi warsztaty z zakresu sztuki słowa i teatru. Obecnie jako członek Zarządu Fundacji Loża Patronów Teatru Nowego w Poznaniu – nadal realizuje edukację teatralną wśród dzieci , młodzieży i dorosłych.

Ścisła współpraca ze Związkiem Literatów Polskich – prezentacja i popularyzacja twórczości poetyckiej poznańskich i wielkopolskich  poetów. Od 8 lat w charakterze wolontariatu nagrywa w Katolickim Radiu Emaus w Poznaniu wiersze z cyklu „Posłuchaj bicia serca’’(nagrał prawie 2500 wierszy, prezentowanych trzykrotnie w każdą niedzielę), 55 audycji  „Kobiety biblijne” z komentarzem prof. Jana K. Pytla, emitowane w każdy czwartek oraz audycje muzyczne pt. „ Wspomnienia z Czarnej Płyty’’(99 audycji , słuchowiska radiowe i wywiady.

Zrealizowane audycje przyczyniły się do rozpowszechnienia współczesnej poezji twórców nie tylko z naszego oddziału poznańskiego ZLP, także poetów z kraju i zagranicy. Interpretacja poezji przez Janusza Jana Tycnera sprawiła, że recytowane wiersze nabrały wyjątkowej głębi i znaczenia, a przez to teksty zyskały na wartości. Pozwoliło to radiosłuchaczom na wzbogacenie doznań, które bez specyficznego głosu i siły przekazu interpretatora byłyby nieosiągalne.

Podczas I Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w 2017 roku był moderatorem, konferansjerem i redaktorem sytuacyjnych wywiadów.

Od kilku miesięcy Jan Janusz Tycner prowadzi autorski cykl poetycki „Na skrzydłach wiersza” prezentując sylwetki pisarzy poznańskich.

Jako laureat wielu konkursów recytatorskich i sztuki monodramu bierze również udział w koncertach Verba Sacra oraz programach poetycko- muzycznych np. „ Ziemia trudnej jedności’’ wg poezji K. Wojtyły, A. Mickiewicza, J. Słowackiego i C.K. Norwida.

Jan Tycner jest człowiekiem pełnym optymizmu, życzliwie nastawionym do ludzi. Kocha kulturę i bezinteresownie się jej oddaje. Całym sobą.

 

db