Szanowni Państwo zapraszamy do wsparcia naszego projektu…
Szanowni Państwo
zapraszamy do wsparcia finansowego naszego projektu zatytułowanego
AUDIOBOOK DLA KAŻDEGO
Józef Ignacy Kraszewski
Kordecki – obrońca Częstochowy
I. Kraszewski ze wstępu do „Kordeckiego – obrońcy Częstochowy”
W dziejach naszych jest to karta tak cudowna i pociągająca, jak historia dziewicy Orleańskiej dla Francji; im bardziej się w nią wpatruje, tym więcej bije w oczy ogrom i piękność tego niepojętego faktu. Stanąwszy w Częstochowie, pod wpływem wrażenia, jakiego się tam doznaje, historia Kordeckiego przybiera cudowniejsze jeszcze barwy. Miałem tego przykład na sobie, zwiedzając po raz pierwszy to miejsce święte w roku 1855.
Dziś jeszcze bardziej można sobie zdać sprawę z bohaterstwa obrońców pod wodzą takiego wielkiego i skromnego ojca Kordeckiego.
Fundacja „Jak podanie ręki” i Radio Emaus przygotowują audiobook „Kordecki – obrońca Częstochowy”. Powieść czyta Paweł Binkowski. Wstęp do audiobooku o budowie ówczesnych twierdz, ks. Kordeckim i o powstaniu powieści przygotowuje prof. dr hab. Leszek Teusz. Józef Ignacy Kraszewski znany jest głównie ze „Starej Baśni” jednak również inne jego powieści czyta się z zapartym tchem przy okazji zapoznając się z historią Polski.
W roku potopu , gdy niemal cała Rzeczpospolita znajdowała się pod panowaniem Karola Gustawa jedynie twierdza na Jasnej Górze pozostawała w polskich rękach.
Przeor częstochowskiego klasztoru, ojciec Augustyn Kordecki, ku zdziwieniu zakonników, chroniącej się w klasztorze polskiej szlachty i najeźdźcy zamierza bronić Klasztoru. Rozpoczyna się obrona Jasnej Góry i trwa sześć tygodni. Kraszewski na kartach powieści z dużą werwą, typową dla „powieści płaszcza i szpady” opisuje tę pełną dramatycznych zwrotów obronę. Niespełna 200 obrońców, złożonych z żołnierzy, szlachty, mieszczan i zakonników oraz piękna postać Konstancji zwanej Kostuchą stawiają opór wrogowi.
„Kordecki” jest jedną z lepszych polskich powieści historycznych. Powieść odznacza się barwnym językiem, szybko toczącą się akcją, zawiera wiele momentów dramatycznych, lecz także i humorystycznych. Utwór ma walory edukacyjne i patriotyczne. Do tego dodać należy wspaniałą interpretację powieści dokonanej przez czytającego aktora Teatru Nowego w Poznaniu Pawła Binkowskiego.
Audiobook trwający prawie 18 godzin podzielony jest na rozdziały trwające od 15 do 30 minut, ułatwia słuchanie powieści w każdych warunkach oraz włączanie i wyłączaniu jej w każdej chwili.
UWAGA:
Dla Firm i osób prywatnych, które będą wspierały nasz projekt gwarantujemy miejsce na umieszczenie reklamy.
Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”
Tytuł wpłaty: na cele statutowe Fundacji
Bank Polska Kasa Opieki SA. Nr konta:
87 1240 6595 1111 0010 7235 8121
KRS: 0000660487
REGON: 366 458 4 740 0000
NIP: 779 245 7048
adres:
os. Stare Żegrze 78/2
61-249 Poznań
Kontakt: dbartosz@o2.pl
Prezes Fundacji
mgr Danuta Bartosz