Szanowni Państwo zapraszamy do wsparcia naszego projektu…

Szanowni Państwo

zapraszamy do wsparcia finansowego naszego projektu zatytułowanego

AUDIOBOOK  DLA  KAŻDEGO

Józef Ignacy Kraszewski

Kordecki – obrońca Częstochowy

I. Kraszewski ze wstępu do „Kordeckiego – obrońcy Częstochowy”

W dziejach naszych  jest to karta tak cudowna i pociągająca, jak historia dziewicy Orleańskiej dla Francji; im bardziej się w nią wpatruje, tym więcej bije w oczy ogrom i piękność tego niepojętego faktu. Stanąwszy w Częstochowie, pod wpływem wrażenia, jakiego się tam doznaje, historia Kordeckiego przybiera cudowniejsze jeszcze barwy. Miałem tego przykład na sobie, zwiedzając po raz pierwszy to miejsce święte w roku 1855.
Dziś jeszcze bardziej można sobie zdać sprawę z  bohaterstwa  obrońców pod wodzą takiego wielkiego i skromnego ojca Kordeckiego.

Fundacja „Jak podanie ręki” i Radio Emaus przygotowują audiobook „Kordecki – obrońca Częstochowy”. Powieść czyta  Paweł Binkowski. Wstęp do audiobooku o budowie ówczesnych twierdz, ks. Kordeckim i o powstaniu powieści przygotowuje prof. dr hab. Leszek Teusz. Józef Ignacy Kraszewski znany jest głównie ze „Starej Baśni” jednak również inne jego powieści czyta się z zapartym tchem przy okazji zapoznając się z historią Polski.

W roku potopu , gdy niemal cała Rzeczpospolita znajdowała się pod panowaniem Karola Gustawa jedynie twierdza na Jasnej Górze pozostawała w polskich rękach.

Przeor częstochowskiego klasztoru, ojciec Augustyn Kordecki, ku zdziwieniu zakonników, chroniącej się w klasztorze polskiej szlachty i najeźdźcy  zamierza bronić Klasztoru. Rozpoczyna się obrona Jasnej Góry i trwa sześć tygodni. Kraszewski na kartach powieści  z dużą werwą, typową dla „powieści płaszcza i szpady”  opisuje tę  pełną dramatycznych zwrotów obronę. Niespełna 200 obrońców, złożonych z żołnierzy, szlachty, mieszczan i zakonników  oraz piękna postać Konstancji zwanej Kostuchą stawiają  opór wrogowi.

„Kordecki” jest jedną z lepszych polskich powieści historycznych. Powieść odznacza się barwnym językiem, szybko toczącą się akcją, zawiera wiele momentów dramatycznych, lecz także i humorystycznych. Utwór ma walory edukacyjne i patriotyczne. Do tego dodać należy wspaniałą interpretację powieści dokonanej przez czytającego aktora Teatru Nowego w Poznaniu Pawła Binkowskiego.

          Audiobook trwający prawie 18 godzin podzielony jest na rozdziały trwające od 15 do 30 minut, ułatwia słuchanie powieści w każdych warunkach oraz włączanie i wyłączaniu jej w każdej chwili.

UWAGA:

Dla Firm i osób prywatnych, które będą wspierały nasz projekt gwarantujemy miejsce na umieszczenie reklamy.

 

Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”

Tytuł wpłaty: na cele statutowe Fundacji

Bank Polska Kasa Opieki SA.  Nr konta:

87 1240 6595 1111 0010 7235 8121

KRS: 0000660487

REGON: 366 458 4 740 0000

NIP: 779 245 7048

adres:

os. Stare Żegrze 78/2

61-249 Poznań

Kontakt: dbartosz@o2.pl

Prezes Fundacji

mgr Danuta Bartosz