Kamila Kampa: Jeżeli wgłębimy się w słowa poetki odczujemy, że coś dalej zawsze nastąpi….

Wisława Szymborska

„Dwukropek”

 

 Wisława Szymborska, polska poetka. Eseistka, felietonistka ,krytyk literacki,również tłumacz.W roku 1996 otrzymała literacką Nagrodę Nobla.

 

cyt:

 

Dwukropek (2005; Nominacja do Śląskiego Wawrzynu Literackiego, kwiecień 2006 r. Nominacja do nagrody NIKE, 2006 r

 

„Dwukropek” jest tomikiem wierszy, zawiera ich 37. Już sam tytuł zastanawia, niby tylko znak interpunkcyjny, ale w sumie oznacza, że coś nastąpi, że tak naprawdę zawieszeni jesteśmy w oczekiwaniu i nigdy nie jesteśmy pewni przyszłości. Żyjemy, uczymy się tego życia, zadajemy pytania na które nie zawsze w pełni znajdziemy odpowiedź. Trwamy w oczekiwaniu przed nieznanym i niekoniecznie w pełni rozpoznanym czy poznanym.

 

W tych wierszach czuje się filozofię. Co by było gdyby. Choćby w pierwszym wierszu ” Nieobecność”. Autorka zastanawia się co by było , gdyby jej rodzice założyli rodziny z innymi partnerami. Czy byłaby wtedy Wisława Szymborska czy zupełnie inna dziewczyna. W tomiku tym czuję zwykłe życie, przemijanie, ale to nie koniec i coś zawsze może nastąpić.

 

Wiersze pisane są prostym językiem bez zbędnych metafor czy udziwnień. Niektóre zaskakują pomysłem, inne swą finezją czy ” zaplątaniem słownym”.

 

Nie mnie oceniać naszą noblistkę. Mogę tylko pogratulować poetce nowego tomiku i zachęcić wszystkich do przeczytania ” dwukropka”. Biorąc ten tomik do ręki musimy się zastanowić czego oczekujemy. Jeżeli wgłębimy się w słowa poetki odczujemy, że coś dalej zawsze nastąpi…

 

Kamila Maria Kampa

DKK w Lesznie

_________________________________________________

Wisława Szymborska, „Dwukropek”

Dwukropek – nowy tomik poezji Wisławy Szymborskiej – to drugi zbiór jej wierszy, wydany po otrzymaniu literackiej nagrody Nobla w 1996 roku. Trzy lata temu ukazał się tomik Chwila. W sumie Wisława Szymborska opublikowała niewiele ponad 300 wierszy. W Dwukropku znajduje się około dwudziestu wierszy – większość była już publikowana w prasie. Krytyk literacki Tadeusz Nyczek uważa, iż mimo coraz bardziej obecnego motywu przemijania i refleksji dotyczącej śmierci – nie jest to tom pesymistyczny.

Co sugeruje dwukropek? Przykuwa do siebie roztargnioną myśl, zapowiada, że zaraz pojawi się to, co najistotniejsze. Daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa niejako obiecując, że to, co ważne, najważniejsze słowa i rzeczy, myśli i znaczenia zostaną skrupulatnie wyliczone.

Dwukropkiem Wisławy Szymborskiej jest inaczej.

Wszystko, co najważniejsze, pojawia się przed nim: to, że nie ma większego znaczenia dla świata, czy się jest, czy się nie jest. Czy jest się tym, kim się jest, czy właśnie kimś innym. Czy wszystkim rządzi ślepy przypadek, czy nieznośnie precyzyjny determinizm. Obecność i nieobecność są światu doskonale obojętne, a indywidualność i poszczególność różnych istnień niewiele dla niego znaczy. Ową poszczególność i niepowtarzalność ocalić może jedynie poezja. O tym właśnie mówi Dwukropek. O chwilowości, zdarzeniowości, przemijalności, perspektywiczności i o tym, że największe znaczenie ma niejednoznaczność, bo jednoznaczność jest nieodwołalnie śmiercią poezji. Jej życie i żywioł to wielość sensów, wiele sposobów na mówienie o sobie i o świecie, nieustające stawianie znaków zapytania. Dwukropek pojawia się dopiero na końcu. To miejsce na odpowiedź świata. To milczenie, które jest jego jedyną odpowiedzią.

Na pierwszej stronie okładki wykorzystano motywy z rysunku Johanna Wolfganga Goethego.

  • Wisława Szymborska
    Dwukropek
    Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5
    pod redakcją Ryszarda Krynickiego, tom 50
    Wydawnictwo a5, Kraków 2005
    150 x 210, 48 ss., twarda oprawa
    ISBN 83-85568-76-X

Źródło: www.wydawnictwoa5.pllink otwiera się w nowym oknie

Zobacz również: Aneta Wiatr o „Dwukropku” Wisławy Szymborskiej – „Twórczość” 02/2006.

W 2006 roku Dwukropek uzyskał nominację do Nagrody Nike 2006.

 

Wydawnictwo a5 wydało płytę CD z wierszami ze zbioru Dwukropek, w interpretacji samej autorki.

Użytkownik Obrazek użytkownika Culture.pl

Culture.pl