Serdecznie zapraszam na ostatnią w tym roku konferencję prasową w Muzeum Narodowym w Poznaniu

w piątek, 15 grudnia o godzinie 12.00.

Poświęcona będzie Sewerynowi Mielżyńskiemu – bohaterowi najnowszej wystawy, której wernisaż odbędzie się w niedzielę 17 grudnia. Mielżyński – kolekcjoner sztuki – to ciągle nieodkryta księga, którą dziś kuratorzy wystawy: Tadeusz Grabski, Agnieszka Murawska i Ewa Siejkowsa –Askutja starają się odczytać i pokazać na wystawie w dziełach sztuki i archiwaliach. Jego bogata działalność została przywołana poprzez różnorodne zabytki, liczne dzieła sztuki zwłaszcza malarskiej, w tym po raz pierwszy w znacznej liczbie prezentowane prace samego Mielżyńskiego. Wystawa dzieli się na dwie części Vitae i Opus ukazując doczesne dokonania i trwałe rezultaty dalekosiężnych planów Seweryna Mielżyńskiego

Seweryn Mielżyński (1804-1872)

Wystawa:
Data początku: 17 grudzień 2017
Data końca:  – 15 luty 2018
Seweryn Mielżyński, autoportret, ok.1835 akwarela, ołówek, karton kremowy, 15,8 × 13,5 cm Muzeum Narodowe w Poznaniu, MNP TPNr 108, depozyt Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk
Alexandre Ubieleski, zwany Alexandre Alexandris (1649 Paryż – 1718 Paryż), Bachantka z tamburynem baskijskim, olej na płótnie, 97 × 130, cm Muzeum Narodowe w Poznaniu, MNP Mo 506, depozyt Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

 Seweryn Mielżyński herbu Nowina (ur. 11 października 1804 w Poznaniu, zm. 17 grudnia 1872) – działacz polityczny, malarz, kolekcjoner dzieł sztuki, uczestnik powstań narodowych, prezes honorowy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w latach 1865-1872.

Życiorys

Był uczestnikiem powstania listopadowego (10 sierpnia 1831 roku odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, wyprawy sabaudzkiej w 1834 i powstania poznańskiego w 1848. W latach 184850 był działaczem Ligi Polskiej, następnie (185861) posłem do sejmu pruskiego. W 1872 założył Towarzystwo Oświaty Ludowej. Był fundatorem gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W swojej siedzibie w Miłosławiu stworzył ośrodek życia kulturalnego.

Był bratem Macieja. W roku 1842 poślubił Franciszkę Wilxszycką h. Nałęcz (1805-1874)[4]. Zmarł bezpotomnie w 1872 roku.

_____________________________________________________________________________________

Po Sewerynie Mielżyńskim pozostała dziś nazwa ulicy. Ilu z nas przechodząc po niej pamięta czym się zasłużył? Wystawa ukazuje tę barwną postać, której dokonania w wielu dziedzinach nie są szerzej znane, a te, które podjął na polu sztuki, stały się przecież podstawą dla stworzenia w Poznaniu pierwszej na ziemiach polskich publicznej galerii malarstwa i wielodziałowego muzeum.

Wzbogacanie założonego w1857 roku muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu zwieńczone podarowaniem wielkiej, liczącej około 400 dzieł kolekcji obrazów od XV- XIX w. połączył Mielżyński z zabezpieczeniem bytu Towarzystwa poprzez zakup gruntu pod budowę gmachu muzeum i ustanowienie rocznej renty na jego rzecz.

Seweryn Mielżyński miał dwie pasje życiowe: sztukę i politykę, rozumianą jako działania na rzecz niepodległego państwa polskiego. Jako artysta zajmował się z powodzeniem malarstwem osiągając najlepsze rezultaty w dziedzinie pejzażu. Podejmował również tematy religijne, a te obrazy zachowały się najpełniej w kościele parafialnym w Miłosławiu. Dał się poznać jako architekt rozbudowując własny pałac, dodając do niego galerię obrazów,  wznosząc zameczek myśliwski. Zaprojektował i pobudował dzwonnicę kościelną i pomnik zwycięskiej bitwy miłosławskiej z 1848 roku. Mieszkańcom miasta wzniósł szkołę, a pracownikom swojego majątku domostwa.

Jemu zawdzięczamy kaplicę grobową, swoisty pomnik gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze. Pałac Mielżyńskich w Miłosławiu był ważnym ośrodkiem literatury, muzyki i sztuki łączącym artystów polskich z wszystkich trzech zaborów. Równocześnie był silnym ogniwem w niepodległościowej konspiracji, a jego właściciele nie odmawiali sił i środków służących odrodzeniu państwa, z biegiem czasu upatrując większej w tym względzie skuteczności w działalności organicznikowskiej.

Mielżyński kolekcjoner sztuki, to ciągle nieodkryta księga, którą dziś, mimo ogromnych strat wojennych w dziełach sztuki i archiwaliach  staramy się odczytać i pokazać na wystawie. Jego bogata działalność została przywołana poprzez różnorodne zabytki, liczne dzieła sztuki zwłaszcza malarskiej, w tym po raz pierwszy w znacznej liczbie prezentowane prace samego Mielżyńskiego. Wystawa dzieli się na dwie części Vitae i Opus ukazując doczesne dokonania i trwałe rezultaty dalekosiężnych planów Seweryna Mielżyńskiego.

Na szczególną uwagę zasługuje nadzwyczaj cenny album Teofila Lenartowicza z licznymi dziełami plastycznymi i pierwszymi fotografiami ówczesnych twórców, znanych osobistości i interesujących miejsc.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9

Kuratorzy: Tadeusz Grabski, Agnieszka Murawska, Ewa Siejkowska-Askutja

Aranżacja: Rafał Górczyński

http://http://www.mnp.art.pl/wystawy/wystawa/cal/2017/12/17/k/////Seweryn_Mielzynski_1804_1872/

 

 

db