Z poetami nie tak łatwo!!!

??????????????

3 listopada poeci z całej Polski odwiedzili miasto Poznań w ramach Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, ale dostało się też szkołom!!!

Na zaproszenie poetki Edyty Kulczak odwiedzili Gimnazjum nr 43 w Poznaniu, a kilka dni później – Społeczną Szkołę Podstawową „Dębinka”!

Co w Gimnazjum?

Prezes Związku Literatów Polskich Okręgu Dolnośląskiego oraz prezes Komisji Weryfikacyjnej Oddziału Głównego ZLP – Kazimierz Burnat poprowadził lekcję w klasie 3b. Czytał wiersze, opowiadał o pracy poety, tłumacza, tworzeniu, wysłuchał tłumaczeń swoich utworów na język ukraiński w interpretacji uczniów.

Łucja Dudzińska – poetka, animatorka kultury, członkini Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – poprowadziła lekcję o poezji w klasie 2b. Zachęcała młodzież do tworzenia i współpracy z poetami.

Andrzej Szmal – podróżnik żyjący na stałe w Laponii, poeta, tłumacz – opowiadał klasie 2a o trudnej sztuce przekładu poezji na język obcy, przybliżał kulturę i życie ludności Laponii oraz Szwecji i – jak na lekcję poetycką przystało – czytał najnowsze swoje wiersze.

Jerzy Fryckowski – poeta, prezes ZLP oddział w Słupcy – pokazał, na czym polega męska twórczość w klasie 3a. Czytał swoje wiersze, odpowiadał na pytania młodzieży. Sam jest nauczycielem polonistą, czuł się więc wśród uczniów jak u siebie.

Potem nastąpiło porwanie młodzieży na galę do poznańskiej auli uniwersyteckiej, gdzie podczas głównej uroczystości Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej, uczniowie gimnazjum pod kierunkiem Edyty Kulczak czytali polskie przekłady wierszy poetów zagranicznych, co było niezaprzeczalną niespodzianką oraz szalenie ciekawym elementem spotkania. Zemsta młodzieży była okrutna – poeci tego dnia pobili rekord złożenia największej w swoim życiu liczby autografów na minutę😊!!!

Z młodzieżą nie tak łatwo!!!

Edyta Kulczak

db

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*