Zaproszenie na promocję antologii polsko- szwedzkiej

Fundacja

Literacka „Jak podanie ręki”

serdecznie zaprasza

na promocję polsko – szwedzkiej antologii,

która odbędzie się 28 listopada 2017 r.

o godz. 18:00

w Sali Złotej Pałacu Działyńskich,

adres: Stary Rynek 78 w Poznaniu

Prowadzenie: Maria Magdalena Pocgaj oraz Andrzej Szmal

Prezentacja fotograficznej diaporamy – Andrzej Szmal

Kolejny już raz Andrzej Szmal mieszkający w Laponii –  zadziwi nas spektaklem audiowizualnym, którego tworzywem są nieruchome obrazy w postaci zdjęć/przezroczy rzutowanych na ekran i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Ścieżkę dźwiękową stanowi zaproponowana przez autora muzyka, nagrane dźwięki, oraz dopowiedziane ad hoc słowa o urokach krajobrazu,  przestrzeni otulonej naturą północy kontynentu.

Pokaz wykracza poza zwykłe przechowywanie wspomnień. Fotografia opowiada historie, wydarzenia i wspomnienia, które autor najbardziej sobie ceni i chce z nami  tym skarbem się podzielić. A tym wydarzeniem jest kadr, uchwycony ułamkiem sekundy zdjęcia. 

Dźwięk i obraz stanowiącą w tej formie wyrazu nierozerwalną całość. W efekcie otrzymujemy oryginalną formę przekazu autorskiego plasującą się pomiędzy filmem, a niezależnymi od siebie prezentacjami zdjęć i form dźwiękowych.

Angażowanie animacji dodaje głębi i wymiaru, przekazując emocje i kontekst, a ścieżka dźwiękowa oddaje ducha danej chwili.

Od siebie tylko dodam, że niezwykle istotne w diaporamie jest przenikanie, czyli nakładania się jednego obrazu na drugi, czego efektem jest często obraz trzeci, istniejący tylko jako rezultat nałożenia dwóch rzeczywistych obrazów, ale to już wyższa półka:  mistrzowskie umiejętności prezentera.

 

Serdecznie zapraszam

Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*