Audiobook „Historyjki Babci Poznanianki”

Audiobook, który w Państwa witrynie mam  przyjemność przedstawić to wybór  z prawie trzystu Historyjek Babci Poznanianki, które napisałam dla Radia Emaus.  Felietony przybrały formę relacji ze spotkań babci  z wnuczką. Od pierwszego spotkania głosu wnuczce Babci Poznanianki użyczyła Aleksandra Wyganowska.

Do audiobooka wybrałam dwadzieścia opowieści o obywatelach naszego regionu, którzy przywędrowali z całego świata, którzy swoją kulturą wzbogacili nasz gród i stali się nierozerwalną częścią historii naszego miasta.

Audiobook rozpoczyna „List do Pana Prezydenta”, który przypomina, że do dziś nie uczciliśmy powstańców wielkopolskich  innych nacji takich jak: Czen De-Fu i Sama Sandi.

Ostatni dwudziestu felieton to „Jan Paweł II na każdą okazję”, który przypomina, że:«Jeśliby ktoś posiadał majęt­ność tego świata i widział, że brat jego cierpi niedostatek, a zamknął przed nim swe serce, jak może trwać w nim miłość Boga?» Jan Paweł II powiedział to wiele lat temu, a my słuchaliśmy i nie usłyszeliśmy,  i nadal cytujemy, a nie rozumiemy i nie chcemy pomyśleć, by zrozumieć, przyjąć i iść jego śladami.

Ilustrowany rycinami z przeszłości audiobook wstępem opatrzył ks. Maciej Kubiak. Oprócz dwóch wymienionych już felietonów w książce znalazły się również: 2. Na pamiątkę poznania Lech założył Poznań; 3. Pan na Ratuszu;  4. Fundacja dla pań; 5. Siostry Studzińskie; 6. Oni też byli poznaniakami; 7. Prawdziwe słońce; 8. Syn wielkiego ojca; 9. Poznańscy Żydzi; 10. Niemiecki kłopot; 11. Poznańscy Grecy;  12. Ormiańskie szczupaki; 13. Szkoci i Włosi; 14. Wujcio Cześko; 15. Międzywojenne przejęcia; 16. Moja opowieść wigilijna; 17. Poświąteczne porządki; 18. Brama do wolności; 19. Uchodźca ma twarz.

Życzę Państwu przyjemnego czytania, słuchania i oglądania

Małgorzata Jańczak

_____________________________________

Historyjki Babci Poznanianki, które składają się na niniejszą publikację, to cykl radiowych felietonów, pisanych przez Małgorzatę Jańczak, czytanych przez Aleksandrę Wyganowską, zrealizowanych przez Leszka Stryłę, Tomasza Michalaka, Marcina Książkiewicza oraz Eryka Kotysa i wyprodukowanych przez poznańskie Radio Emaus. Radiowa premiera pierwszej z ponad 260 – powstałych do listopada 2016 roku – audycji miała miejsce 22 stycznia 2010 roku. Ale narodziny Babci Poznanianki to efekt wielu lat pracy Autorki tekstów, jej poszukiwań, dociekań i wytrwałego tropienia poznańskich śladów w prasie, literaturze i innych źródłach, lektury tekstów wybitnych znawców historii poznania, analizy archiwaliów wielu poznańskich firm, instytucji, klubów sportowych i organizacji oraz spotkań z dziećmi i wnukami słynnych Poznańczyków.

Zanim powstały radiowe felietony, zanim Aleksandra Wyganowska użyczyła swojego głosu Babci Poznaniance, Małgorzata Jańczak dzieliła się efektami swoich poszukiwań najpierw z czytelnikami „Głosu Wielkopolskiego” i „Przewodnika Katolickiego”. Wreszcie nadszedł czas, by Babcia Poznanianka przemówiła do nas sama swoim ciepłym, serdecznym głosem. Babcia Poznanianka mówi do nas od stycznia 2010 roku, przypominając każdego tygodnia, że historia – także ta nasza, mała, lokalna historia – jest naprawdę nauczycielką życia. Cieszę się, że jako redaktor naczelny Radia Emaus mogłem zaprosić Babcię Poznaniankę do zajęcia stałego miejsca w radiowej ramówce, dając w ten sposób wszystkim słuchaczom okazję do wielu niezapomnianych spotkań z ludźmi i z miejscami, z kulturą i z językiem, z tym, co w życiu ważne i o czym zapomnieć nie wolno, z wielką historią miasta i regionu, ale też ze zwykłymi historiami, którymi żyją całe rodziny, mieszkający tu ludzie – poznaniacy, Wielkopolanie ale i przybysze z daleka, którzy właśnie tutaj znaleźli swoje miejsce, swój dom.

Każda audycja radiowa to rzecz bardzo ulotna. Trwa tylko chwilę, kilka minut… Dobrze więc się stało, że dzięki wsparciu Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i pomocy wielu osób, wśród których wspomnieć trzeba przede wszystkim Danutę Bartosz, Babcia Poznanianka za sprawą radiowych nagrań dołączonych do niniejszej publikacji wciąż będzie nam przypominać, że te zwyczajne historyjki są częścią wielkiej historii, o której powinniśmy pamiętać.

Ksiądz Maciej K. Kubiak

wieloletni dyrektor i redaktor naczelny Radia Emaus

_______________________________________

Stopka:

Teksty: Małgorzata Jańczak

Czyta: Aleksandra Wyganowska

Nagranie: Leszek Stryła

Rysunek Babci Poznanianki: Małgorzata Derwich

Projekt i skład: Alina Merha

Korekta: Dorota Bauta

Redaktor wydania: Danuta Bartosz

Seria Wydawnicza LIBRA Nr 94

ISBN 978-83-61412-75-5

Wydawca: Emaus – Katolickie Radio Poznań

www.radioemaus.pl

Druk: PROFES, ul. Mała 7, 61-482 Poznań

Tel+48 61 622 78 03-04, e-mail:marketing@profesjonalnydruk.pl

Audiobook współfinansowany przez Miasto Poznań