XV Międzynarodowy Aforystykon w Kaliszu – okiem kamery.

W sobotę, 4 listopada, uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej wybrali się do Kalisza, który to od kilku lat lansowany jest przez literatów  na stolicę Zagłębia Aforyzmu. Realizując program Międzynarodowej Konferencji Poetyckiej w Kaliszu odbyły się następujące wydarzenia artystyczne:

AFORYSTYKON

W Kaliszu, w Książnicy Pedagogicznej odbyły się „Potyczki aforystów”. Poeci czytali swoje aforyzmy, sentencje, myśli i inne krótkie formy wypowiedzi, zamieszczone w wydanym konferencyjnym almanachu „PO-tyczki aforystów – drugie”.

Pani Grażyna Dziedziak  –  Kierownik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza podjęła poetów w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Pani Kierownik powitała literatów wyrażając radość z naszego tak licznego przybycia i podkreślając rangę tego wydarzenia dla rozwoju kultury Kalisza i zaprosiła do wspólnego poetyckiego biesiadowania.

Podczas spotkania wręczono Paszport AFORYSTO-kracji, którym uhonorowano Zbigniewa Milewskiego.

Krótki rys historyczny miasta Kalisza:

Kalisz będący drugim co do wielkości miastem Wielkopolski uznawany jest za najstarsze miasto w Polsce. Calisię wspominał w II w. n.e. Ptolemeusz w swoim Zarysie geografii (Geografike hyfegesis) umieszczając ją na Szlaku Bursztynowym, który wiódł z italskiego Rzymu nad Bałtyk. Stąd nasuwa się  wniosek, że Kalisz ma co najmniej 1800 lat, czego dowodzą okoliczne osady datowane na I wieku p.n.e. oraz drogocenne wykopaliska archeologiczne.

Bolesław Pobożny nadał osadzie Kalisz prawa miejskie w 1257 r., tuż po utworzeniu przez Henryka Brodatego w miejscu obecnej starówki osady obronnej i rzemieślniczo-targowej.

W tym okresie powstały dwa, istniejące do dziś kościoły i wały obronne, które król Kazimierz Wielki zastąpił murami. Wewnątrz nich zostaje wytyczony układ ulic z rynkiem, zachowany do dziś, a na nim murowany ratusz. W XIV w. Kalisz ma też zamek.

Twórcy słowa z Polski i zagranicy wraz z żytomierskim chórem byli gośćmi Urzędu Miasta, mającego swoją siedzibę w ratuszu.

Stojący na środku Głównego Rynku ratusz jest czterokondygnacyjnym budynkiem, wzniesionym na planie kwadratu, pośrodku którego znajduje się niewielki dziedziniec. Wysoka wieża z tarasem widokowym zwieńczona jest hełmem z iglicą. Na wieży umieszczono zegar z napisem „Ufundowany przez Prezydenta Mieczysława Szarrasa i Ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. 1925”. Detale architektoniczne elewacji zaprojektował i wykonał Paweł Krzyżanowski. Wewnątrz zachowały się sklepienia kolebkowe i krzyżowe zdobione sztukateriami z lat budowy ratusza. Dwukondygnacyjna Sala Recepcyjna kryta jest drewnianym stropem kasetonowym. Na dziedzińcu stoi rzeźba przedstawiająca mityczną Florę, wykonana ok. 1900 r., przeniesiona tu z kaliskiego parku.

Dziedziną życia społecznego i kulturalnego, w której Kalisz ma znaczące osiągnięcia jest literatura, muzyka i plastyka. Już od początków XIX w. mieszkańcy tego miasta zaangażowani byli w każdą z tych dziedzin. Organizowali imprezy i odczyty literackie, koncerty i wystawy, zakładali stowarzyszenia twórcze nie zważając na niesprzyjający okres zaborów,  jak np. jedno z pierwszych na ziemiach polskich, Towarzystwo Muzyczne. W każdej strefie działalności może pochwalić się wybitnymi twórcami. W gronie kaliskich literatów byli Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska, Stefan Otwinowski i Wanda Karczewska. Pośród muzyków rodzina Wiłkomirskich oraz Henryk Melcer (Melcer-Szczawiński) 1869-1928, kompozytor, pianista, dyrygent, pedagog. Jako graficy zasłynęli Tadeusz Kulisiewicz i Mieczysław Kościelniak.

Literaci z zagranicy, których gościliśmy, byli żywo zainteresowani historią miasta i jego architekturą, która dzięki renowacji i dbałości władz Miasta odzyskała swoją świetność.

Szczypiorno – obecnie znana dzielnica (dawnej osada) oraz Muzeum Historii Szczypiorna w Kaliszu. Od  nazwy dzielnicy rozpowszechniono w Polsce grę piłki ręcznej „szczypiorniak”. Tu też ojciec św. Brata Alberta mieszkał z rodziną przez dwa lata, pracując w Urzędzie Celnym. Są też zachowane informacje, że w tym miejscu zatrzymał się na nocleg – podróżujący do Europy–- Fryderyk Chopin.

 

PROJEKT ZOSTAŁ ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU

URZĘDU MIASTA KALISZA

ORAZ

SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO,

ZA KTÓRE TO DOTACJE WIELKOPOLSKI ODDZIAŁ ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH

SERDECZNIE DZIĘKUJE.

(Ada Jadwiga Matysiak)

 

  

db