Andrzej Sikorski, ma już swoją ławeczkę…

https://gloswielkopolski.pl/upamietnili-andrzeja-sikorskiego-w-poznaniu-znany-archeolog-pisarz-i-dziennikarz-zmarl-rok-temu-teraz-ma-swoja-laweczke/ar/c1p2-26970441

Rok od śmierci Andrzeja Sikorskiego na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu została odsłonięta ławeczka ku jego pamięci. Poeta, nasz bliski przyjaciel mieszkał w tym miejscu przez 40 lat. Był archeologiem, pisarzem, prozaikiem, krytykiem literackim, dziennikarzem i nauczycielem akademickim. Zmarł 11 listopada 2023 Teraz ma już swoją ławeczkę. Stanęła ona w parku na os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu między blokami o numerach 26 i 34.

W Głosie Wielkopolskim czytamy:

– Dobrze, że jesteśmy tu wszyscy razem. Jako mieszkańcy osiedla Wichrowe Wzgórze jesteśmy dumni z tego, że na naszym osiedlu przez 40 lat, czyli całe swoje dorosłe, bogate życie mieszkał Andrzej. Był człowiekiem wybitnym – można było usłyszeć w piątek, 8 listopada na uroczystości odsłonięcia ławeczki Andrzeja Sikorskiego.

„Podarujmy naszemu przyjacielowi jedną różę” – apelowali organizatorzy. Tak też się stało.

Andrzej Sikorski urodził się 17 lipca 1953 r. w Gdańsku. Na studia przyjechał już do Poznania i tutaj spędził całe dalsze życie. Zgodnie z ukończonym kierunkiem studiów był przede wszystkim archeologiem. Wykładał na Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował również przy wykopaliskach – m.in. na placu Kolegiackim czy wzgórzu zamkowym.

– Był człowiekiem wielu talentów, a jednocześnie skromnym i serdecznym dla ludzi. Autor wierszy, tomików poetyckich, recenzji, wywiadów, publicystyki, słuchowisk i monodramów radiowych. Współpracował z wieloma poznańskimi mediami, w tym przez wiele lat z miesięcznikiem „IKS” i portalem Kulturapoznan.pl. Nigdy nie odmawiał nam współpracy – wspominali go przedstawiciele miasta na łamach portalu poznan.pl.

db