Krzysztof Galas: Polanickie wspomnienia

21 Polanicki Festiwal „Poeci bez granic” im. Andrzeja Bartyńskiego

W dniach od 14 do 17 listopada odbył się 21 Festiwal „Poeci bez granic” organizowany przez Dolnośląski Oddział Literatów Polskich. Inauguracja w Teatrze Zdrojowym miała podniosły charakter ze względu na wspomnienie i prezentacje wierszy twórcy Polanickich Spotkań – Andrzeja Bartyńskiego.
Drugiego dnia złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Parku Zdrojowym, po czym wszyscy uczestnicy poszukiwali inspiracji spacerując słonecznymi ulicami Polanicy Zdrój. Wyjątkowo różnorodna i liczna była grupa gości zagranicznych, którzy przyjechali z Izraela, Palestyny, Stanów Zjednoczonych, Serbii, Macedonii północnej, Czech, Słowacji, Francji, Niemiec…. Mieliśmy okazję zapoznać się z ich twórczością w Sali Konferencyjnej Hotelu Medical Sensus. Później wysłuchaliśmy przeróżnych literackich referatów i wzięliśmy udział w panelach dyskusyjnych. Nie zabrakło też corocznych „gwoździ programu” takich jak noc poetów, poetycki Hyde Park i w ostatni wieczór – Poetycka Biesiada.
Na koniec uczestnicy festiwalu podpisali odezwę, która wzywa do dołożenia wszelkich starań, aby na świecie zapanował pokój. Organizatorzy zobowiązali się do rozesłania tego dokumentu do kompetentnych instytucji w kraju i na świecie.
Na uwagę zasługuje perfekcyjna organizacja imprezy. Towarzystwo Miłośników Polanicy jak zwykle dołożyło wszelkich starań, aby Festiwal był wizytówką miasta. Na szczególną uwagę zasługuje obecność włodarzy Polanicy Zdrój, którzy znaleźli czas na udział w tak szeroko zakrojonej imprezie.
Festiwal „Poeci bez granic” upłynął w doskonałej atmosferze. Nawiązały się nowe, serdeczne przyjaźnie. Pośród wymiany doświadczeń literackich szybko minął nam czas. Jak zwykle na pamiątkę została nam antologia „Sama nagość w kamieniu”, a także mnóstwo zdjęć i wspomnień.
Krzysztof Galas