O pisaniu w Antoninie. Wywiad z Lechem Nawrockim.
Dopoki trwa opowieść...
„Byłem tam tydzień. Nie uwierzysz jak mi u niego dobrze było. Ostatnią pocztą wróciłem, i to ledwo com się wymówił od dłuższego pobytu” – tak o jednym ze swoich pobytów w Antoninie pisał Fryderyk Chopin. Gościł w Pałacu Antoniego Radziwiłła, z którym grywał Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę. Utwór ten powstał w tym właśnie miejscu…
Pałac w Antoninie od początków swego istnienia gościł wielu ludzi sztuki. W czasach powojennych do tej obecności przyczyniał się Jerzy Waldorff i zainicjowany przez niego Festiwal „Chopin w barwach jesieni”. Muzyka to nie jedyna dziedzina sztuki, która dochodzi do głosu w antonińskiej rezydencji Radziwiłłów. Właśnie zakończyła się już piąta edycja Programu „Goście Radziwiłłów”, realizowanego przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Służy on wspieraniu pisarzy i tłumaczy literatury. Dzięki niemu mogą oni przez kilka tygodni pracować w tym pięknym miejscu nad autorskimi utworami poetyckimi i prozatorskimi.
W tym roku gośćmi Radziwiłłów byli:
Marcin Bałczewski,
Beata Zuzanna Borawska,
Artur Gębka,
Marta Knopik,
Marta Konek,
Elżbieta Lipińska,
Monika Miazek-Mączyńska ,
Lech Nawrocki,
Adrian Sinkowski.
Niektórzy spośród nich uczestniczyli w seminarium prowadzonym przez profesorów Przemysława Czaplińskiego i Piotra Śliwińskiego.
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o pisaniu!