Magdalena Słupska o Simonie Trieder…
Historia trzech Polek i córki strażniczki więziennej, które złączyła przyjaźń, bardzo mnie poruszyła. Autorka zarysowała tylko pewne wydarzenia, które dokładnie opisane są w książce „Zelle Nr. 18”.
Byłam tak zaciekawiona, że od razu chciałam przeczytać tę książkę. Spontanicznie wyraziłam to pragnienie i ……co za niespodzianka, została mi ona podarowana wraz z dedykacją pisarki.
Historia przyjaźni w strasznych czasach wojny niesie ze sobą przesłanie pełne nadziei, że nie ma takich okoliczności, w których nie można ocalić człowieczeństwa.
Cisi bohaterowie czasów wojny. Dobrze, że takie osoby jak Simone i historyk Lars badają ich życiorysy i w ten sposób można o nich opowiadać następnym pokoleniom.
Magdalena Słupska – germanistka. Wrażenia z dwóch spotkań z autorką Simoną Trieder. w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotece UAM,
„Viel des Edlen hat die Zeit zertrümmert,
Viel des Schönen starb den frühen Tod,“
Theodor Körner
W dniach od 16 do 18 maja gościliśmy w Poznaniupoetkę i pisarkę z Niemiec – Simone Trieder, która pisze wiersze, prozę, dramaty, książki dla dzieci, audycje radiowe, zajmuje się historią regionu Halle i okazjonalnie pracuje jako dziennikarz.Od 1992 roku jest niezależną autorką i członkiem rady redakcyjnej magazynu Ort der Augen. Jej książki są często bogato ilustrowane i projektowane. Jest członkiem PEN Centre Germany.
Program wizyty Simone Trieder był bardzo bogaty:
Czwartek, 16.05.br
W Instytucie Filologii Germańskiej odbyło się o godzinie 11.30 spotkanie ze studentami, w którym uczestniczyło ponad 30 studentów wraz z opiekunami. Autorkę książki „Zelle Nr 18” powitał i przedstawił jej dorobek literacki profesor Andrzej Denka.
O godzinie 16.30 w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Simone Trieder odbyło się spotkanie z nauczycielami języka niemieckiego.
Piątek, 17.05. br.
Simone Trieder gościła w IX LO w Poznaniu. Dziękujemy Pani Katarzynie Grabowskiej za zorganizowanie spotkania z uczniami dwóch klas.
Czwarte spotkanie odbyło się w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM w czytelni NOVA. Dziękujemy Panu dr. Michałowi Traczykowi za przygotowanie i udostępnienie sali.
Sobota, 18.05. br
Simone Trieder jako native speaker zasiadła w jury finału XII edycji Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla szkół podstawowych
Organizatorzy spotkań:
Fundacja Literacka „Jak podanie ręki”
Bibliotek Filologiczna Novum UAM
Spotkanie z Simone Trieder w UAM (więcej: UAM Simone Trieder
W czwartek, 16.05.2024 r. gościliśmy w naszym Instytucie panią Simone Trieder, niemiecką pisarkę i dziennikarkę radiową, związaną od lat z miastem Halle an der Saale, autorkę m.in. szeregu publikacji regionalistycznych o kraju związkowym Saksonia-Anhalt.
Podczas spotkania zaprezentowała ona historię opisaną w książce „Zelle Nr. 18. Geschichte von Mut und Freundschaft” (2014), napisanej wraz z Larsem Skowronskim. Książka przedstawia udokumentowane losy trzech polskich więźniarek osadzonych w 1942 roku w berlińskim więzieniu Moabit (w tym jednej skazanej na karę śmierci) oraz historię ich przyjaźni z niemiecką nadzorczynią i jej córką.
Spotkanie zorganizowano przy współpracy z panią mgr Marią Kopeć ze Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego i pana mgra łukasza Banaszaka z Biblioteki Filologicznej Novum. Udział wzięli studenci II roku filologii germańskiej. Krótki wstęp wygłosił prof. Andrzej Denka.
db