Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie literatury

Brytyjczyk Kazuo Ishiguro jest tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla. Jego nazwisko wraz z krótkim uzasadnieniem odczytała sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius.

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka podkreśliła, że Kazuo Ishiguro w swych powieściach, które są pełne „wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem”.

Tegoroczny laureat urodził się w 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy miał 5 lat, do kraju dzieciństwa powrócił dopiero jako człowiek dorosły. Studiował literature w Kent.

Jego pierwsza powieść to „Pejzaż w kolorze sepii”, wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka – „Malarz świata ułudy” z 1986 roku – rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award, a w 1989 został laureatem Nagrody Bookera za trzecią powieść „Okruchy dnia”. Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść „Nie opuszczaj mnie”. Inne jego powieści to m.in. „Niepocieszony” (1995), „Kiedy byliśmy sierotami” (2000), „Pogrzebany olbrzym” (2015) i tom opowiadań „Nokturny” (2009).

„Okruchy dnia” zostały w 1993 roku zekranizowane przez Jamesa Ivory’ego, Antony Hopkins grał postać kamerdynera Stevensa. W 2010 r. zekranizowano także powieść „Nie opuszczaj mnie” (reż. Mark Romanek).

Pisarz mieszka obecnie w Londynie.

(Foto: Materiały prasowe Kazuo Ishiguro laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury)

Literacka Nagroda Nobla

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet. W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni” otrzymał Bob Dylan.

Kandydatów do literackiego Nobla zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii w innych państwach, profesorowie literatury i historii literatury z uczelni akademickich, przewodniczący związków pisarzy, PEN klubów z całego świata oraz sami członkowie Szwedzkiej Akademii. W tym roku do Akademii Szwedzkiej napłynęło 240 zgłoszeń, ostatecznie nominowanych zostało 198 autorów.

Literackiego Nobla najczęściej dostawali pisarze i poeci z obszaru języka angielskiego – aż 27 razy. Twórców francuskojęzycznych na liście dotychczasowych noblistów jest 14, 13 razy odbierał Nobla literat niemieckojęzyczny. Kolejna grupa laureatów nagrody Nobla to Słowianie (12), w tym czwórka Polaków oraz czwórka Rosjan, jeden Serb i jeden Czech. Listę nagrodzonych Słowian dopełnia Josif Brodski, piszący zarówno po rosyjsku, jak i angielsku (nagrodę otrzymał jako obywatel USA).

 

db