Premiera pierwszej części Psałterza Poznańskiego

W zeszłą sobotę ukazała się drukiem, pierwsza część Psałterza Poznańskiego. Pięćdziesiąt wybranych psalmów wraz z zapisem nutowym oraz akordami. Psałterz Poznański jest pierwszą od ponad czterystu lat, polską edycją Psałterza Genewskiego, jednego z najważniejszych dzieł protestanckiej kultury. Psałterz Poznański, to wydawnictwo zespołu pasjonatów, którzy postanowili przenieść we współczesne realia, zbiór przepięknych genewskich melodii, które przez stulecia nie straciły nic ze swojej siły przekazu. Jednak wymagały one pewnych zmian by można było używać ich dzisiaj. Także zmiany w języku polskim sprawiły, że psalmy, tak naprawdę trzeba było tłumaczyć od nowa. Liczne trudności, choćby takie że, istnieje zupełnie inne akcentowanie w muzyce tekstu starofrancuskiego i współczesnego polskiego, sprawiły że praca nad materią psalmów okazała się powolna i żmudna. Każdy z tekstów, musiał bowiem być rozpatrywany na trzech płaszczyznach: muzycznej, teologicznej i językowej. Bardzo często dochodziło więc do niezgodności pomiędzy tymi trzema punktami. Przypominało to układanie mozaiki, która czasami wydawała się wręcz nie do ułożenia. Jednak wieloletnia praca, zaowocowała wydaniem pierwszej części dokładnie w roku obchodów pięćsetlecia Reformacji.

Miałem zaszczyt uczestniczyć w pracach zespołu Psałterza Poznańskiego jako autor lub współautor większości tekstów. Dostarczano mi gotowe uwspółcześnione melodie opracowane genialnie przez Agatę Polaszek. Wspomagało mnie dwanaście tłumaczeń psalmów (zarówno teologicznych jak i literackich ) oraz najważniejsze dla mnie interlinearne tłumaczenie polsko-hebrajskie. Możliwość wglądu w tekst oryginału była chyba jedną z najbardziej praktycznych narzędzi jakie miałem. Dzięki pomocy kolegów z zespołu: Bogumiła Jarmulaka, Antka Mielczyńskiego i Andrzeja Polaszka, udawało się sprostać najbardziej trudnym częściom tej układanki. Przy okazji zapamiętajcie proszę to nazwisko: Antoni Mielczyński. To bardzo młody człowiek, który w pracy nad słowem osiągnąć może bardzo wiele. Takie młode talenty warto wspierać za wszelką cenę.

Tomasz Kruczek

PS: W załączniku link do jednego z psalmów z Psałterza Poznańskiego. Muzyka z psałterza genewskiego w opracowaniu Agaty Polaszek. Tekst: Tomasz Kruczek. Wykonanie: Agata Polaszek i Mateusz Mate’O, Otręba.

Link do oficjanej strony Psałterza. Tu można posłuchać innych psalmów.

http://psalterz.pl/wp/

……………………………………………………………………………………………………………..