III Ogólnopolska Konferencja Poetycka – Dolsk 2023 „Pożegnanie lata – wierszem i piosenką”

W dniach 8 i 9 września br. odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Poetycka organizowana przez Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich. Tym razem gospodarzem spotkania był Lech Nawrocki – członek naszego oddziału. W piątek, 8 września wszyscy zaproszeni goście zjechali się do „Villa Natura” w Dolsku. Obszar ośrodka to 5-hektarowa działka otoczona koroną lasów, znajdująca się na brzegiem jeziora Dolskie Wielkie. W ogrodzie odbyła się biesiada na której deklamowaliśmy i śpiewaliśmy poezję. Później zwiedzaliśmy Dwór Ostrowieczko. Po powrocie, ponownie w ogrodzie Villa Natura trwały poetów wieczorne rozmowy.
Sobotę zaczęliśmy od zwiedzania zabytkowego kościoła św. Wawrzyńca w Dolsku.
Po obiedzie, od godziny 15.00 zaczęła się główny panel literacki. Po kilku słowach powitania, pani burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Dolsk Barbara Wierzbińska życzyła gościom naszej Konferencji owocnych obrad. Najpierw członek Zarządu naszego oddziału – Lech Nawrocki wygłosił referat pod tytułem „ Zwierzęta w filozofii i literaturze”. Po krótkiej dyskusji na temat referatu zaczęła się scena otwarta konferencji. Oprócz prezentacji członków naszego oddziału i zaproszonych gości, wystąpili członkowie klubu literata ze Śremu. Muzyczną oprawę zapewniły dwa duety: „Uzależnieni od marzeń” – Alina i Krzysztof Galas z Poznania i Julia Bartkowiak-Wojciechowska z Witalisem Sąsiadkiem ze Śremu.
Na koniec przy kawie i ciastkach w swobodnych rozmowach podsumowaliśmy nasze działania. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że niezmiernie ważna jest integracja środowiska literackiego i szerzenie kultury w regionie.
Krzysztof Galas