Panie Macieju, to było właśnie to, po co przyjechali z różnych zakątków świata, mówiąc jednym językiem ESPERANTO

Maria Duszka: W sobotę miałam przyjemność po raz pierwszy uczestniczyć w organizowanym w Poznaniu esperanckim festiwalu ARKONES. Jednym z jego punktów była promocja antologii polsko-esperanckiej wydanej przez Związek Literatów Polskich w ramach serii wydawniczej dwujęzycznych antologii „Jak podanie ręki”, której redaktorem jest Danuta Bartosz, tłumaczem Lidia Ligęza.

Kolejnym wydarzeniem tej imprezy był koncert jazzowy, podczas którego kompozytor Maciej Fortuna z towarzyszącym mu zespołem wykonał 11 utworów skomponowanych do tekstów wybranych z tejże antologii. Wśród nich znalazł się mój czterowersowy wiersz o pewnej marynarce – powstał z niego utwór … sześciominutowy. Jazzmani potrafią 🙂 Już wkrótce ukaże się płyta zawierająca wszystkie 11 kompozycji. 

A tutaj więcej o całej imprezie esperanckiej braci:
„Artystyczne Konfrontacje “ARKONES” są festiwalem kultury i sztuki esperanckiej. Ta niebagatelna, jedyna tego typu impreza w “Esperancji”, przyciąga około 200 miłośników języka międzynarodowego nie tylko z Polski i nie tylko ze Starego Kontynentu.
Konfrontacje wielokrotnie odbywały się pod auspicjami Światowej Organizacji Młodzieży Esperanckiej i Światowego Związku Esperantystów.
Program Konfrontacji tworzony jest przez uczestników imprezy i przez specjalnie zaproszonych gości. Trzon programu stanowi część artystyczna, lecz istotną rolę odgrywają również blok naukowy i część dotycząca kwestii ruchu esperanckiego. Dla mieszkańców Poznania najatrakcyjniejszym punktem będą zapewne koncerty.”

Danuta Bartosz – wpisy na fb :

1)Fantastyczny KONCERT pełen wirtuozowskiej impresji przekazu poetycko-muzycznego. To, co wczoraj zaprezentował na Arkonesie MAESTRO Maciej Fortuna i jego zespół, wraz z przepięknym głosem wokalistki – przeszło moje wyobrażenia. Od wczoraj zakochana jestem w jazzie i we wszystkich członkach zespołu. Stawiam na więcej i częściej!

2)To wielka radość dla mnie, redaktorki antologii i koordynatorki cyklu wydawniczego „Jak podanie ręki”, że „moje dziecko” zostało zauważone przez pana Macieja Fortunę, który napisał muzykę do 11 wierszy z tej antologii. Sam wybrał teksty, bez mojego nacisku. To pierwsza dwujęzyczna książka, która doczekała się albumu muzycznego i specjalnego, ponad godzinnego koncertu na Międzynarodowym Festiwalu Esperanckim w Poznaniu.. Dla mnie jest to prezent, o którym nawet nie miałam odwagi marzyć, a jednak album powstał. Na dniach będę wydawać dziewiątą antologię, tym razem polsko-szwedzką. W korekcie jest przekład polsko-francuski,  Zaawansowane są następne przekłady.

3) Próba zespołu Macieja Fortuny. Cieszę się bardzo, że repertuar wczorajszego koncertu zawierał jedno przesłanie: muzyka, poezja i żywy obraz prawie dwusto -osobowej widowni stanowią jedną całość, pełną piękna, radości i wzajemnego ciepła, po które to esperantyści świata przyjechali do Poznania. Maciej Fortuna, jego muzyczna wirtuozeria w jazzowej interpretacji naszych tekstów poetyckich, było trudnym wyzwaniem, ale końcowy efekt tych mozolnych prób, to dla publiczności niecodzienna gratka! Jestem pod wrażeniem wczorajszego koncertu.

Panie Macieju, to było właśnie to, po co przyjechali z różnych zakątków świata, mówiąc jednym językiem ESPERANTO:

Dziękujemy za poetycko-muzyczne przesłanie niesienia pokoju na świecie, bycia „dobrym jak chleb” i zauważenie człowieka obok …

db