„Drogą Sprawiedliwości”

Po raz drugi poeci Wielkopolskiego Oddziału ZLP biorą czynny udział w Drodze Krzyżowej oraz publikacji poezji, której hasłem przewodnim, a zarazem tytułem, jest formuła „Drogą sprawiedliwości?”.

ks. Adam Kraska
Droga sprawiedliwości?

Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zawaliła się wieża w Siloe i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy. Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. Lk 13,4

(…) Na ile zaprawdę sprawiedliwe jest to, że Bóg musiał cierpieć, że od roku trwa niesprawiedliwa wojna, w której giną niewinni ludzie i że w jednej minucie życie straciło ponad 40 000 ludzi na skutek trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W takich chwilach zastanawiamy się, na ile Bóg jest sprawiedliwy? Czy my ludzie żyjący na tym ziemskim padole mamy prawo do jakiejkolwiek sprawiedliwości?
Jest jednak sprawiedliwość Boża dotykająca naszego nawrócenia i wiodąca nas w stronę miłosierdzia…

Droga krzyżowa to tradycyjne polskie nabożeństwo wielkopostne. Dla wielu tradycja to przestrzeń, która pozwala – pomimo szybko zmieniającego się świata – być wiernym katolickim wartościom i zachowywać w sercu, umyśle i życiu depozyt wiary. Jego istotą jest niezmienność, trwałość i pewność. Spróbujmy odnaleźć się w tej przestrzeni.
Sformułowanie „Drogą” (a nie „Droga”) ma podkreślać nasz aktywny udział w tych zbawczych wydarzeniach (…)

W ubiegłym roku Drogę Krzyżową Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej p.t. „Drogą pokoju” po raz pierwszy odprawiono w katedrze kaliskiej. Środowisko twórców w Ostrowie Wielkopolskim i Kaliszu przygotowało nabożeństwa Drogi krzyżowej. Przy każdej stacji poeci odczytali rozważania przez siebie przygotowane. Nabożeństwom przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.
Dla uczestników nabożeństwa przygotowana została publikacja z rozważaniami i zdjęciami stacji Drogi krzyżowej ostrowskiego kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego oraz wspomnieniem o zmarłym niedawno ks. bp. Teofilu Wilskim, który był założycielem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Kaliskiej i wielokrotnie przewodniczył nabożeństwom twórców w Ostrowie.

Rozważania do stacji przygotowali poeci: Urszula Zybura (1), Elżbieta Mikołajczyk (2) Danuta Bartosz (3,4), Małgorzata Juda-Mieloch (5), Switłana Breslawska (6), ks. Adam Kraska (7), Aleksandra Kiełb – Szawuła (8), Jakub Pokojowczyk,(9), Eugenia Zawidzka (10), Krzysztof Martyna (11), Edmund Dębicki (12), Irena Czech (13), Piotr Wieczorek (14) i Andrzej Mularczyk.

Muzykę i pieśni pasyjne nabożeństwa wykonali: Kaliski Chór Nauczycielski, Zespół Smyczkowy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, Zespół Młodzieżowego Domu Kultury, Chór Studium Organistowskiego, Zespół Instrumentów Dętych Drewnianych Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, Krzysztof Niegowski, Małgorzata Puchalska, Tomasz Błażejewski, Patrycja Kliber.

Na zakończenie Biskup kaliski Damian Bryl modlił się o pokój: Chcemy prosić Cię, Jezu, żeby pokój, który płynie z Twojego krzyża dotknął serca wszystkich, aby zakończyła się wojna. Prosimy Cię, Jezu, abyś dotknął wszystkich agresorów, aby zapanował pokój na Ukrainie. Prosimy Cię, abyś dotknął serca tych, którzy przyjechali do nas i są pełni niepokoju myśląc o swojej ojczyźnie. Chcemy prosić Cię, Jezu, żeby Twój pokój zapanował w ich sercach…