Kaliska Noc Poetów

W Kaliszu odbyła się NOC POETÓW zorganizowana w ramach ogólnopolskiego projektu pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zatytułowanego KRAJOBRAZ DZIEDZICTWA – DZIEDZICTWO KRAJOBRAZU.

Wydarzenie artystyczne zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 10 im. Marii Konopnickiej w Kaliszu oraz przez Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu.

Zaprezentowano utwory nieżyjących autorów związanych z Kaliszem, począwszy od Adama Asnyka po zmarłego w sierpniu br Marka Brymorę.

W drugiej części był program multimedialny prezentujący podróże zagraniczne Marii Dąbrowskiej,  pisarki związanej z Kaliszem, który utrwaliła na kartach powieści „Noce i dnie”.

W trzeciej – końcowej części kaliskiej NOCY POETÓW prezentowali się twórcy kaliscy. Tę część rozpoczęła Urszula Zybura – prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich z siedzibą w Kaliszu. Przedstawiła swoje nowe i dawne poezje oraz nowe aforyzmy i haiku.

Spośród występujących autorów należy wymienić Jakuba Pokojowczyka, Anetę Kolańczyk i Izabelę Fietkiewicz – Paszek.

Oprawę muzyczną zapewnił wspaniały występ Katarzyny Zawady, ubiegłorocznej laureatki pierwszej nagrody Konkursu im. Anny German w Moskwie, która śpiewała piosenki z jej repertuaru.

W części drugiej oprawy muzycznej znakomita piosenkarka Patrycja Kliber zaprezentowała piosenkę poetycką wg tekstów wierszy Urszuli Zybury i I. Fietkiewicz – Paszek. Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację projektu.

db