Prezentacja „Zielonego manuskryptu” w Poznaniu

15 marca w Galerii Jerzego Piotrowicza odbyła się prezentacja kompletnego zbioru opowiadań Piotra Prokopiaka „Zielony manuskrypt”, który po raz pierwszy został wydany w języku ukraińskim przez Wydawnictwo Dyskursus (Kijów, Ukraina). Przekładu z języka polskiego dokonała pisarka i tłumaczka Switłana Bresławska.
Prezentacja miała prawdziwie międzynarodowy charakter: w galerii byli obecni czytelnicy i pisarze z Polski (mieszkańcy Poznania, Wrocławia i innych miast), Ukrainy i Białorusi. Spotkanie poprowadził student filologii klasycznej UAM – Ilja Synycia, który został zmuszony do wyjazdu z Białorusi do Polski. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prezes honorowy Danuta Bartosz oraz Prezes Wielkopolskiego oddziału ZLP Krzysztof Galas z małżonką Aliną.
Prezentacja odbyła się w niezwykle przyjaznej atmosferze. Publiczność zadawała autorowi i tłumaczce wiele pytań oraz prosiła o odczytanie fragmentów opowiadań w dwóch językach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła twórczość Piotra Prokopiaka, nie tylko jego proza, ale i poezja. Recytował poruszające wiersze, które uważa za znaczące wśród swojej poezji. Piotr Prokopiak podzielił się również doświadczeniami pisarskimi i planami na przyszłość. Czytelników zainteresowała również działalność jako badacza twórczości klasyka literatury polskiej Brunona Schulza, jego artykuły i publikacje o Brunonie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w tym roku Piotr Prokopiak obchodzi dwudziestolecie pracy twórczej. Zebrani również złożyli gratulacje Pisarzowi z okazji jubileuszu, który obchodził 13 marca.
Obecni na prezentacji goście zainteresowali się także twórczością i działalnością translatorską Switłany Bresławskiej, która w październiku ubiegłego roku została przyjęta do grona pisarzy wielkopolskiego oddziału ZLP.
Oprócz szczerych gratulacji goście prezentacji wyrazili nadzieję, że w tym roku ukaże się kompletny zbiór opowiadań Piotra Prokopiaka w języku ojczystym, co będzie okazją do kolejnego twórczego spotkania. Na razie powieści, opowiadania i zbiór poezji pisarza zajęły honorowe miejsce w bibliotece Galerii Jerzego Piotrowicza.