W niedzielę17 września rozpoczął się w Poznaniu Konkurs „Halina Czerny-Stefańska in Memoriam”

IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam

– Aula Nova (pl. Stefana Stuligrosza1),

17-24 września wstęp wolny 

Profesor Halina Czerny-Stefańska była wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Marek Zaradniak

Głos Wielkopolski\

W niedzielę 17 września rozpoczął się w Poznaniu IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in Memoriam”. 
Profesor Halina Czerny-Stefańska była wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu

51 młodych pianistów urodzonych po 1 stycznia 1987 roku z Polski, Białorusi, Chin, Cypru, Czech, Hiszpanii, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Rosji i Ukrainy zgłosiło się do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska inMemoriam”. Rozpocznie się on w Poznaniu 17 września i potrwa do 24 września. Na czele jury stoi córka wybitnej pianistki również pianistka, ale i klawesynistka Elżbieta Stefańska Łukowicz. Najliczniejsza jest ekipa polska. Liczy 26 osób. Sześcioro pianistów repreze ntuje Ukrainę, po czterech Rosję i Chiny, a trzech Koreę Południową. Jeden z uczestników reprezentuje dwa kraje Czechy i Cypr.

Konkurs składa się z dwóch etapów i finału. Podczas przesłuchań Aula Nova wypełni się muzyką Bacha, Rachmaninowa, Skriabina, Liszta, Debussy’ego, Strawińskiego,Lutosławskiego i Chopina.

Podczas I etapu, w którym występ nie powinien przekraczać 25 minut każdy z kandydatów musi wykonać jeden z Nokturnów i jedną z Etiud Fryderyka Chopina spośród wskazanych przez organizatorów, jedną z etiud o charakterze wirtuozowskim spośród wskazanych przez organizatorów i dowolny utwór nie przekraczający 10 minut.
W drugim etapie, do którgo jury dopuści najwyżej 24 pianistów prezentacja nie powinna być dłuższa niż 30-40 minut. Każdy z uczestników musi wykonać dowolny, ale znaczący utwór z epoki klasycznej lub romantycznej oraz jeden utwór inny stylistycznie od pierwszego.
W finale, do którego dopuszczonych ma być nie więcej niż sześcioro pianistów każdy z uczestników musi zagrać dowolne utwory, ale nie mogą być to utwory grane w I i II etapie. Finałowa prezentacja powinna trwać od 40 do 50 minut. Główna nagroda to 25 tys. złotych.
Konkurs zainauguruje koncert, podczas którego zagra Saint Martin Trio, które tworzą skrzypaczka Weronika Janik, wiolonczelistka Joanna Błaszczyk i pianista Marek Mazur. W programie kompozycje Johannesa Brahmsa i Sergiusza Rachmaninowa.W swym dorobku Saint Martin Trio ma m.in. laury na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.
Patronka konkursu Halina Czerny-Stefańska była jedną z najwybitniejszych polskich pianistek II połowy XX wieku.
Przez wiele lat była wykładowcą poznańskiej Akademii Muzycznej. Do jej uczniów należy m.in. długoletni rektor uczelni profesor Bogumił Nowicki.
Urodziła się 31 grudnia 1922 roku w Krakowie. Jej ojciec Stanisław Czerny i matka byli pianistami. Edukację muzyczną rozpoczęła mając 5 lat. Pierwszych lekcji udzielała jej matka, ale pierwszym nauczycielem muzyki był ojciec.
W 1929 roku mając 7 lat, wystąpiła podczas inauguracji koncertów chopinowskich w Sali im. Szopena przy ul. Karowej w Warszawie, a jej koncert uznano za sensację. Jako 12-latka Halina Czerny zwyciężyła w Konkursie Młodych Talentów w Warszawie i otrzymała nagrodę prezydenta Warszawy i stypendium na kurs mistrzowski w paryskiej Ecole Normale.
Halina Czerny studiowała w Warszawie u Józefa Turczyńskiego i w Krakowie u prof. Zbigniewa Drzewieckigo.
Momentem decydującym w jej życiu było zajęcie I miejsca (ex aequo z Bellą Dawidowicz) na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 1949.Od tego momentu koncertowała w większości krajów Europy w Japonii, a także w Ameryce Północnej i Południowej wszędzie wzbudzając uznanie zarówno krytyki jak i melomanów. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall uznano za wielkie wydarzenia artystyczne. Halina Czerny-Stefańska występowała z tak znanymi dyrygentami jak Zubin Mehta czy Georg Solti.
W jej repertuarze znajdowały się utwory z wszystkich epok – od baroku po muzykę współczesną.
Wielokrotnie zasiadała w jury konkursów. Zmarła 1 lipca 2001 rokuIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam:
Aula Nova (pl. Stefana Stuligrosza1),
17-24 września wstęp wolny