Klub Literacki „Dąbrówka” zaprasza na nowe debiuty
Igor Frender, Szymon Ratajczak i Sławomira Sobkowska-Marczyńska w Klubie Literackim „Dąbrówka” Klub Literacki „Dąbrówka” – Piątkowskie Centrum Kultury PSM (Osiedle Bolesława Chrobrego 120 w Poznaniu) zaprasza 17 stycznia o godz. 18 do sali konferencyjnej na prezentację trzech debiutów książkowych: Igor Frender – „idziemy, jest stromo” Szymon Ratajczak – „na skraju czekamy na siebie” Sławomira Sobkowska-Marczyńska – „Tańcząca w chmurach” Książki omówi Marek Słomiak Spotkanie prowadzi Jerzy Grupiński.
Debiut poetycki Igora Frendera (który jako prozaik ma na swoim dorobku trzy powieści kryminalne) jest bogaty w scenki sytuacyjne. Utwory umiejętnie podsycone ironią, kpiną z ludzkich ułomności i przywar, pokazują nam symptomy poszukiwania tożsamości, trudy w podejmowaniu decyzji a przede wszystkim przykłady społecznego ścierania się dobra i zła. Czytając wiersze Igora Frendera, czujemy się wtajemniczeni a nawet mamy wrażenie, że towarzyszymy autorowi na tym krętym stromym szlaku, obserwując co się dzieje dookoła i słuchając refleksji naszego przewodnika. Na pewno jest to zasługa sprawnej sentencjonalnej narracji. Autor wprost atakuje zdecydowaną frazą aby z poczuciem humoru obnażyć styl współczesnego życia.
Czytamy Idziemy? – będzie stromo! Zapraszam na ten pasjonujący spacer wśród słów Igora Frendera.
Łucja Dudzińska Wydawnictwo FONT.
Publikacja ukazała się pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP)
więcej: Igor Frender
Jerzy Grupiński:
Gladiator, który miał to szczęście „Kim jesteś iskro?” pyta Szymon Ratajczak w swej zapowiadanej debiutanckiej książce pod tytułem „Na skraju czekamy na siebie”. Faustyczny motyw ognia miłości prowadzi nas przez wersy debiutu. Wszak ogarniające uczucie zachwytu kreuje świat wierszy i jego aktorów jak Adama i Ewę, od których zacznie się, stworzy Świat, ludzie i wszelkie stworzenie. Mamy więc tu do czynienia z aktem inicjacji nie tylko poety – debiutanta ale i z gestem demiurgicznym. Na szczęście dla autora wierszy, tak nakreślona kosmogonia zostaje ukazana w sposób kameralny, intymny, przełożona na język słów cichych, szeptanych, wreszcie i na milczenie, westchnienie, które mówi więcej niż zapisane słowa. Stwórcze wymiary miłości buduje poetycki, odwieczny zestaw motywów: sen, fala, noc, motyl, księżyc, lustro, rzeka, ptak… Szymon Ratajczak potrafi jednak zapisać te słowa w sposób świeży, ujmujący. Wyrazy odzyskują swą barwę, temperaturę, ekspresję. Znów w nie wierzymy, ufamy słowom poety, dzielimy z nim wysokie loty pod miłosnym nieboskłonem. Teksty Szymona Ratajczaka zaskakują zmiennym tokiem narracji, elementami akcji, dialogu, poczuciem humoru i dystansu… Jak w wierszu pod tytułem „Koloseum”, w którym śmierć, miłość i ocalenie.
Koloseum
na spacerze jemy maliny
wyglądają jak małe serca
na dłoniach krew
i całujesz mnie nagle
jak gladiatora
który miał szczęście
Tekstom książkowego debiutu towarzyszą fotografie Szymona Ratajczaka, zbliżenia faktury, materii ciała modela poszerzające odbiór wierszy o inną, choć pokrewną wizję…
więcej:Protokół kulturalny nr 79 stona 20
Sławomira Sobkowska-Marczyńska „Tańcząca w chmurach” Wydawnictwo Fundacja Poetariat, 2022
Niedawno trafił do mnie debiutancki tom Sławomiry Sobkowskiej-Marczyńskiej zatytułowany „Tańcząca w chmurach„, wydany przez Wydawnictwo Fundacji Poetariat. Przyciąga bardzo ładną i miłą w dotyku aksamitną okładką, wewnątrz znajdziecie interesujące ilustracje, których autorem jest Radosław Barek. Redaktorem, a równocześnie dobrym duchem tomiku, jest znana Wam zapewne poetka z Sieradza – Maria Duszka. Sądząc po okładce, tytuł książki koresponduje z przeszłością Autorki, ponieważ w młodości – z ogromnymi sukcesami – uprawiała gimnastykę artystyczną. Jak napisała w jednym z wierszy Jej świat „to kilka ważnych osób w sercu / zbieranych latami / to parę rzeczy niekoniecznych / i wiersze”.
„Tańcząca w chmurach” to tomik, który mnie zaskoczył, bo z jednej strony napisany prostym językiem, zrozumiałym praktycznie dla każdego – choć bardzo poetyckim i pełnym metafor – a ma w sobie tyle warstw, że za każdym razem gdy biorę go do rąk, odkrywam coś zupełnie nowego. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Znajdziecie tu głównie wiersze białe, ale też kilka rymowanych, a także miniatury poetyckie. Bardzo dużą rolę w twórczości poetki odgrywają ludzkie uczucia i emocje. To właśnie na nich zbudowany jest Jej poetycki świat.