Sierpniowy teatr na Wolnym Dziedzińcu w Poznaniu

Dwie kolacje i piosenki z teatru 

Przed rokiem po wejściówki na spektakle teatrów Krystyny Jandy w Poznaniu ustawiały się gigantyczne kolejki. W sierpniu aktorka i jej teatr powrócą na Wolny Dziedziniec. Bezpłatne wejściówki od 28 lipca można rezerwować na portalu Bilety24.pl.

.
Krystyna Janda „Piosenki z teatru” (fot. Robert Jaworski/materiały UMP)

Na dziedzińcu Urzędu Miasta lipiec upłynął pod znakiem koncertów, projekcji kina plenerowego i warsztatów. W sierpniu Na Wolnym będzie królował teatr. Między 17 a 26 sierpnia na plenerowej scenie zaprezentowanych zostanie w sumie 13 przedstawień. Swoje spektakle pokażą teatry z różnych stron Polski, przede wszystkim jednak rodzime, poznańskie.

Teatralny festiwal Na Wolnym otworzy 17 sierpnia Wrocławski Teatr Komedia spektaklem Kolacja dla głupca. Grupa panów w średnim wieku z tzw. „towarzystwa” cyklicznie urządza sobie kolacje, na które zaprasza mniej inteligentnych – ich zdaniem – przedstawicieli społeczeństwa. Podczas wystawnego posiłku starają się obnażyć ich intelektualne niedostatki, śmieszne przyzwyczajenia, zabawny sposób mówienia. Pewnego dnia jednak przedsięwzięcie wymyka się spod kontroli…

Wśród gości na Wolnym pojawi się też Teatr Stary z Lublina ze spektaklem Boogie Street. Usłyszymy utwory Leonarda Cohena w interpretacji Renaty Przemyk i towarzyszących jej wykonawców. – Wszyscy myślą, że wyjdzie starszy mężczyzna w kapeluszu, z niskim głosem i tymi pięknymi oczami. U nas są to dwie osoby: Renata Przemyk i Wojciech Leonowicz. Nasz Cohen składa się z dwóch części – zastrzegała przed premierą reżyserka, Iwona Jera.

Do Poznania (z Kolacją na cztery ręce) przyjedzie też warszawski Teatr Kamienica. Do stołu, a właściwie do fortepianu zasiada dwóch wielkich kompozytorów XVIII wieku – Jerzy Fryderyk Haendel (Emilian Kamiński) i Jan Sebastian Bach (Olaf Lubaszenko). Ich słownemu pojedynkowi przygląda się tajemniczy i dowcipny miłośnik opery, kamerdyner Schmidt (Maciej Miecznikowski)…

Na Wolny powróci Och-Teatr Krystyny Jandy. Tym razem pokaże monolog One Mąż Show Szymona Majewskiego o kłopotach i radościach współczesnego związku. Na dziedzińcu zobaczymy również samą Krystynę Jandę w spektaklu muzycznym Piosenki z Teatru. Artystka zaśpiewa m.in. utwory ze słowami Agnieszki Osieckiej, w tym Wariatkę i Na zakręcie. Całość spektaklu przepleciona jest rozmową aktorki z publicznością, jej osobistą refleksją na temat teatru i śpiewania, opowieścią jak dochodziło do spotkania z każdą z kolejnych piosenek. Na scenie towarzyszy jej czteroosobowy zespół muzyków.

Pozostałe spektakle zaprezentują poznańskie teatry: Nowy proponuje recital Julii Rybakowskiej Osiecka. Byle nie o miłości, Wielki – kameralny spektakl baletowy Kafka/Schulz: objawienia i herezje, Muzyczny – uwielbianą przez młodych widzów Pchłę Szachrajkę i Mayday dla dorosłych. W wykonaniu zespołu Teatru Animacji zobaczymy z kolei szalony spektakl-koncert Miłość nie boli, kolano boli„: piosenki do tekstów stworzonych przez dzieci śpiewają dorośli. Polski Teatr Tańca zaprezentuje Żniwa w choreografii Iwony Pasińskiej i reżyserii Igora Gorzkowskiego, a Teatr Sytuacje Grupa – Sens życia.

Lato #NAWOLNYM zakończy 26 sierpnia prezentacja efektów warsztatów tanecznych Dancing fairPlace Poznań, organizowanych przez Ewę Wycichowską.

Wszystkie wydarzenia #NAWOLNYM są bezpłatne, ale na spektakle teatralne zostanie rozdanych 8 tys. wejściówek. Będzie je można rezerwować na portalu bilety24.pl, odebrać w Centrum Informacji Miejskiej, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Inicjatyw Rodzinnych lub wygrać w konkursach organizowanych na profilu Miasto Poznań na Facebooku i w mediach.

Sylwia Klimek

  • Teatr #NAWOLNYM
  • 17-26.08
  • dziedziniec Urzędu Miasta
  • wstęp – bezpłatne wejściówki