KULTURALNA ŚRODA

W ramach cyklu „Kulturalna Środa” KOMODA CLUB RESIDENCE zaprasza na spotkanie z Urszulą Zyburą, które odbędzie się 22 marca 2017 roku  o godzinie 18:00 w Kaliszu, ul. Niecała 6. 

Obiekt Komoda Club Residence jest usytuowany w Kaliszu, w zacisznej okolicy u wejścia do najstarszego parku miejskiego w Polsce i 350 metrów od Rynku Głównego. W budynku mieści się restauracja i bar w holu. Na miejscu dostępne jest centrum biznesowe i bezpłatny parking.

Urszula Irena Zybura (ur. 22 czerwca 1952 r.  w Kaliszu) – polska poetka i aforystka, prezes Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, wydawca, esperantystka.

Ukończyła Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz psychologię na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Psychologii poznańskiego UAM.

Debiutowała w sylwestrowym numerze dwutygodnika Politechniki Wrocławskiej „Sigma” (1975/1976) jako autorka aforyzmów. Wydała sześć zbiorków aforyzmów oraz wspólny zbiorek aforyzmów jednosłownych razem z lekarzem i uzdrowicielem Henrykiem Słodkowskim. Wydała też aforyzmy w wersji polsko-niemieckiej „Verwirrte Aphorismen”. Opublikowała dwa tomiki poezji w Wydawnictwie Literackim w Krakowie: „Nieuleczalnie żywa” i „Na wieki wieków chwilka” (oba recenzowane przez Wisławę Szymborską) oraz zbiorki wierszy i haiku. W  1995 r. w Krakowie jej wiersz „Życie” zaśpiewała Agnieszka Hekiert z zespołem Take 5 i została laureatką jednej z trzech głównych nagród w festiwalu Studenckiej Piosenki Poetyckiej.

Zybura tłumaczy polską poezję i aforyzmy na esperanto; w 1992 r. ukazał się zbiór jej własnych aforyzmów i wierszy oraz przetłumaczonych przez nią poezji Cz. Miłosza w języku esperanto zatytułowany Alproksimigoj malproksimigas. Wiersze i aforyzmy Zybury przetłumaczono m.in. na język niemiecki, angielski, włoski, esperanto, grecki i rumuński, węgierski. Prowadzi psychoterapię według autorskiego programu „Afirmacje i aforyzmy. Słowa, które leczą”. Napisała książkę na ten temat: „Akademia Szczęścia. Słowa, które leczą. Afirmacje i aforyzmy”.

Jej poezje śpiewa Aleksandra Kiełb – Szawuła oraz Patrycja Kliber. Dotychczas wydała 20 książek.