Jubileusz 20-lecia Koła Literackiego „Anima”

27 marca minęło 20 lat od powstania Koła Literackiego „Anima”. Z tej okazji członkowie Koła i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu serdecznie zapraszają na wieczór jubileuszowy, który odbędzie się

w piątek 8 kwietnia o godz. 18.00

W programie:

  • koncert zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy;
  • wręczenie Marii Duszce Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”;
  • prezentacja twórczości członków Koła Literackiego „Anima”;
  • recital Wojtka Durki;
  • Imprezie  towarzyszyć będzie wystawa publikacji „Animy”.

Wydarzenie pod patronatem Starosty Sieradzkiego Mariusza Bądziora.

„Smażyć się będzie w piekle zapomnienia miasto, które nie dba o swoich poetów. Sieradz będzie w niebie. Sieradz to wyjątkowo dobre miejsce dla literatury” – napisał poeta i krytyk literacki dr Arkadiusz Frania, recenzując antologię Koła Literackiego „Anima” pt. „Optymistyka”.

Koło Literackie „Anima” powstało w marcu 2002 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, mieszczącej się wówczas w piwnicy Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Armii Krajowej. Jego założycielką i opiekunką jest Maria Duszka. Autorzy należący do „Animy” są laureatami wielu konkursów literackich. Ich utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Były publikowane w tomikach, antologiach, czasopismach ogólnopolskich i zagranicznych, w rozgłośniach radiowych i stacjach telewizyjnych m.in. w: USA, Australii, Niemczech, Austrii, Serbii, Bułgarii, na Litwie i Ukrainie. Członkowie koła uczestniczyli w wielu festiwalach literackich w kraju i za granicą, m.in. w: Niemczech, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Indiach i na Litwie.  Na przestrzeni 20 lat z „Animą” związanych było około 40 osób, nie tylko z Sieradza, ale też z Łodzi, Wielunia, Kalisza i Poznania. Młodzi artyści dorośli. Część z nich wyprowadziła się do większych miast, poezja jednak nadal ich łączy. Najaktywniejsi byli /są: Alicja Królewicz, Agnieszka Jarzębowska, Anna Michalska-Sapkota, Marika Wymazała, Joanna Krzyżanowska, Sławomira Sobkowska-Marczyńska, Katarzyna Jeznach, Kamila Klimczak, Beata Laszczyk, Magdalena Mamos, Anna Sobczak, Aleksandra Jachowicz, Stanisława Halina Olbińska, Jolanta Miśkiewicz, Artur Lewandowski, Jacek Brzostowski, Wiesław Bystry, Jakub Ludziejewski, Jakub Pokojowczyk, Dariusz Staniszewski, śp. Jarosław Maj. Od 5 lat medialnie wspiera działania „Animy” Piotr Spottek, autor audycji radiowej „Pod wielkim dachem nieba”, emitowanej we wrocławskim Radiu Muzyczna Cyganeria oraz polonijnym Radiu Islanders nadającym w Colchester w Wielkiej Brytanii.

db