„Kwadrans dłuższy od piętnastu minut”

NOWY TOM POEZJI DOMINIKA GÓRNEGO

 „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut” – to tytuł najnowszej książki poetyckiej Dominika Górnego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Publikację wzbogaca 8 reprodukcji dzieł jednego z najbardziej znanych w świecie polskich artystów-malarzy – Wojciecha Siudmaka, który je osobiście udostępnił. Limitowany, jednorazowy nakład 300 egzemplarzy sprawia, że książka już w chwili wydania jest rarytasem kolekcjonerskim.

Dominik Górny to „znany i uznany poeta. Ponadto jego warsztat poetycki jest co najmniej tak ustabilizowany, jak jego postać w polskim (i nie tylko polskim) krajobrazie kulturowym” – czytamy we wstępnie napisanym przez prof. Tadeusza Zgółkę, wybitnego językoznawcę, wieloletniego wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego. Dla D. Górnego poezja nie jest wyłącznie sztuką słowa „pięknie brzmiącego – zrytmizowanego, zrymowanego. Słowa mają się układać według ich znaczeń, sensów, podobieństw. Wszyscy to przeczuwamy. Trzeba jednak poety, abyśmy dłużej się zatrzymali na słowie znaczącym, codziennie spotykanym, ale niepodejrzewanym o to, co może się za nim albo pod nim kryć. I temu służy (ta) poezja”.

Twórczość D. Górnego przetłumaczono już na 17 języków i jest obecna w ponad 100 międzynarodowych antologiach. Na jego nową autorską książkę musieliśmy czekać aż 10 lat. Reprodukcje dzieł Siudmaka nadają jej szczególnego wymiaru. Wojciech Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Jego obrazy stały się symbolami prestiżowych wydarzeń jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu. Pojawiają się od lat na okładkach płyt oraz książek, największych kolekcji Science-Fiction we Francji, Niemczech i Ameryce. Tym bardziej cieszy fakt, że są one również obecne w książce poety związanego na co dzień z Poznaniem.

„Kwadrans dłuższy od piętnastu minut”

Kwadrans dłuższy od piętnastu minut - okładka książki

Dane szczegółowe:
Wydawca: Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Rok wyd.: 2021. Oprawa: twarda. Ilość stron: 160 s. Wymiar: 200×150 mm. ISBN: 978-83-7768-284-5.

Książka jest do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej           w Poznaniu oraz za pomocą sklepów internetowych.

 Opis książki:

Nowy tomik Dominika Górnego, poety, kompozytora i dziennikarza, który na koncie ma już dziesięć zbiorów poezji. To książka będąca autorską wizją świata, a jednocześnie w wielu fragmentach intere-sującą zabawą słowami próbą odświeżenia zastanych konstrukcji językowych.

Tom składa się z ośmiu części będących kolejnymi etapami refleksji autora nad światem, wpisanymi w opozycje m.in. między dniem a nocą, pełnią i zaćmieniem. Integralną częścią tomu są obrazy Wojciecha Siudmaka, czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Stanowią one uzupełnienie wierszy, a zarazem wchodzą z nimi w dialog.. Książka „Kwadrans dłuższy od piętnastu minut” – Dominik Górny – oprawa twarda – Wydawnictwo Miejskie Posnania. Książka posiada 160 stron i została wydana w 2021 roku.

więcej: Dominik Góny

db