Helikopter już po raz drugi wylądował  w postaci „Przewodnika po zaminowanym terenie”

Twórca i wydawca internetowego magazynu „Helikopter” (https://opt-art.net/helikopter-magazyn-internetowy/ – poeta, redaktor Krzysztof Śliwka i Ośrodek Postaw Twórczych we Wrocławiu oddali wczoraj, tj. 2 października 2021 roku w ręce odbiorców antologię ponad 280 autorów, których teksty znalazły się w czasopiśmie na przestrzeni lat 2016-2020. To – jak powiedział podczas spotkania promocyjnego Marek Śnieciński, który współpracował przy wyborze i opracowaniu utworów – zbiór tylko 5% opublikowanych na łamach „Helikoptera” w tych latach autorów. Obok nazwisk znanych i uznanych (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Julia Fiedorczuk, Darek Foks, Anna Augustyniak), nazwiska całkiem nowe. Twórcy książki rozdzielili „poetyckie raporty o współczesnym świecie” na kilka obszarów, zatytułowanych: Wzruszające zniewolenie, Lekcja prawdopodobieństwa, Tekturowe okręty, Czarna Wołga, Obca Ziemia, Raport z czasów zarazy, Życie to stale rozstrojone częstotliwości, po których przebiegają trzaski i zgrzyty, Kurczaki z Kentucky, Panama Smile, Lament odbity, Po przecinku, W niewoli porządku społecznego (proza). W posłowiu, poeta, eseista, tłumacz i krytyk sztuki Marek Śnieciński, tak wspomina pracę nad antologią:

Gdy zaczęliśmy pracować nad wyborem tekstów do tej antologii, nie byliśmy zaskoczeni faktem, że w publikowanych w ostatnich latach w „Helikopterze” utworach wyjątkowo wiele dotyczyło tożsamościowych problemów. Z oczywistych powodów w tych wierszach i w prozie rozbrzmiewały echa toczących się współcześnie tożsamościowych sporów, znajdujemy w nich reakcje na tożsamościowe wojny i manipulacje, zwłaszcza zaś teksty te są odpowiedzią na próby zawłaszczania języka, na takie używanie i nadużywanie słów w publicznych debatach, które wartościująco lub stygmatyzująco odnoszą się do tożsamości.

Żyjemy w końcu w świecie, w którym panoszy się plemienna, kibolska mentalność z jej najbardziej prymitywnymi i prostackimi kodami: my – oni, swój – obcy. […] Wiele autorek i autorów „Helikoptera” opowiada o tożsamości, która rodzi się w naszych relacjach z ludźmi, z otaczającymi nas miejscami, czy z przedmiotami wpisanymi w naszą codzienność. (str. 540-541)

Jest zatem wiele do odnalezienia na zaminowanym literaturą przez Krzysztofa Śliwkę terenie. Z naszego regionu, stąpając ostrożnie, można natrafić na wiersze m.in. Mariusza Grzebalskiego, Edyty Kulczak, Jakuba Sajkowskiego czy Szczepana Kopyta. Raport z emigracji ukrył w prozie Przemysław Kulczak.

Edyta Kulczak

„Przewodnik po zaminowanym terenie” 2, oprac. Krzysztof Śliwka, Marek Śnieciński, Ośrodek Postaw Twórczych, Wrocław 2021

db