Dominik Górny o książce „Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020”

Miniatura filmuZłoty Hipolit

„Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020” – pierwsza w historii książka o dziejach Złotego Hipolita
„Książkę tę poświęcamy wiecznej Pamięci Świętego Jana Pawła II papieża Polaka z okazji 20 rocznicy przyjęcia przez Jego Świątobliwość pierwszej, Specjalnej Statuetki Złotego Hipolita. Od tamtego wydarzenia Statuetka Złotego Hipolita nagradza i błogosławi ludzkiej pracy, która jest źródłem pomyślności Narodu” – to motto książki „Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020”, która ukazała się nakładem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.
 
Autorem książki jest dr Marian Król, przewodniczący Rady Programowej Wydawnictwa, w skład której weszli: prof. dr hab. Marian Gorynia; prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski; prof. dr hab. Bronisław Marciniak; prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak; prof. dr hab. Tadeusz Wallas i Dominik Górny jako sekretarz.
 
Rangę wydawnictwa podkreślają patronaty honorowe, które objęli: Metropolita Poznański, abp dr Stanisław Gądecki; Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak; Uniwersytet im. Adama Mickiewicza reprezentowany przez prof. Bogumiłę Kaniewską – rektor; Polski Uniwersytet na Obczyźnie w Londynie, którym kieruje prof. Tomasz Kaźmierski – rektor; Powiat Poznański i Jan Grabkowski – starosta.
Mecenasem wydawnictwa jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Partnerem wydawnictwa jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerem projektu jest Powiat Poznański. Do grona partnerów należy również Krajowa Spółka Cukrowa S.A. z marką „Polski Cukier”. W gronie sponsorów znalazła się m.in.: Fundacja Zakłady Kórnickie, ATANER-Poznań; firma TFP-Dziećmierowo i Królewski Order Św. Stanisława BM.
 
Publikacja „Wybitne Osobistości Pracy Organicznej 2001-2020” to ponad 500 stron, setki zdjęć, krótkie biogramy 151 tytułowych osobistości i skład kapituł przyznających wyróżnienie. Całość ułożona w sposób chronologiczny, wg. autorskiej koncepcji dr. Mariana Króla; wzbogacona słowem wstępnym / referatem „O pracy organicznej dawniej (i dziś) prof. Przemysława Matusika, a zwieńczona wierszem „Złoty Hipolit – autoportret z legendy” autorstwa Dominika Górnego.
 
Książka dokumentuje dwudziestoletnią historię przyznawania Statuetki Złotego Hipolita, którą jako pierwszy przyjął w darze Święty Jan Paweł II. Filozofia jego ducha towarzyszy nam przez wszystkie rozdziały, z których każdy rozpoczyna się cytatem Papieża Polaka. Książkę można z równym powodzeniem czytać i oglądać. Jest adresowana do bibliofilów jak i czytelników okazjonalnych, którzy sięgną po wydawnictwo z ciekawości.
 
Patrząc na całokształt opracowania, jest ono dokumentem kształtowania idei patriotyzmu, szacunku do pracy organicznej i tożsamości wartości stanowiących o pomyślności i trwaniu narodu.
 
Laureaci to przedstawiciele świata nauki, kultury, kościoła, edukacji, polityki i gospodarki od profesorów, poprzez ministrów, prezydentów państwa po artystów, w tym laureatów Oskara. Zarys idei ojczystych pokazanych przez pryzmat ich dokonań; fakt, że na gale „Złotego Hipolita” z całego świata potrafili przyjeżdżać do Poznania; jest ewenementem i dumą Wielkopolski.
 
Tak. Jest to książka o „wielkiej” Polsce „wielkich”, bo pokornych ludzi. Losy ich życia powiązane z dziejami Złotego Hipolita dają nam pewność – „Ojczyźnie, która wciąż na służbie dedykuję moje wyróżnienie (…) Wręczam statuetkę – pozostawiam symbol”.
 
Dominik
więcej: 

Książka, i Złote Hipolity

tpawsonrzoeśncartiua o 20:hg4ie2dc 

db