Aleksandra Kucharska-Cybuch – niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna

Niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna

Zapraszamy na niezwykłą wystawę ilustracji Aleksandry Kucharskiej-Cybuch.
Na wystawie zobaczyć będzie można zilustrowane baśnie E.T.A. Hoffmanna „Tajemnicze dziecko”, „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” oraz „Złoty Garnek”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21.09.2021 o godzinie 17:00 w siedzibie Fundacji Barak Kultury przy al. Marcinkowskiego 21 w Poznaniu.
Aleksandra Kucharska- Cybuch, absolwentka Wydziały Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Autorka ilustracji do baśni „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” oraz „Tajemnicze dziecko” E.T.A. Hoffmanna.
———————————————
Tajemnicze Dziecko
 
Baśń E.T.A. Hoffmanna opowiada o rodzeństwie Bogumile i Feliksie, które pewnego dnia spotyka w lesie tytułowe dziecko i razem z nim stawia czoło złemu Pepserowi.
„Tajemnicze dziecko” to niezwykła, niejednoznaczna baśń, którą można odczytywać na różnych poziomach. Opowiada o zwyczajnym świecie, do którego wkrada się magia, o sile wyobraźni i harmonii z naturą jako recepcie na szczęście, o tym, że każdy z nas powinien zachować w sobie coś z dziecka.
W nowym przekładzie tłumaczka Eliza Piecul-Karmińska zachowała jak największą wierność oryginałowi, a oprócz tego oczyściła tekst z cenzorskich cięć i nachalnego dydaktyzmu poprzednich tłumaczeń.
Niepowtarzalną atmosferę utworu doskonale oddają ilustracje Aleksandry Kucharskiej- Cybuch.
 
———————————————
Dziadek do Orzechów i król Myszy
 
W 2011 r. nakładem wydawnictwa Media Rodzina została wydana inna klasyczna opowieść E.T.A. Hoffmanna „Dziadek do Orzechów i Król Myszy”. Ta niezwykłą baśń z pogranicza rzeczywistości, snu i fantazji, która zainspirowała Piotra Czajkowskiego do skomponowania jednego z najsłynniejszych baletów, ukazała się w nowej, odświeżonej oprawie: znakomitym przekładzie Elizy Pieciul- Karmińskiej z niezwykłymi ilustracjami Aleksandry Kucharskiej Cybuch.
——————————————–
Złoty Garnek

Opowieść E.T.A. Hoffmanna „Złoty Garnek” uważana jest za arcydzieło literatury romantycznej.
Opowiada o przygodach młodego studenta Anzelmusa, który zajmując się kopiowaniem starych pism, nagle musi zmierzyć się z nadprzyrodzonymi siłami i zdecydować, co jest dobre, a co złe.

więcej:

Niesamowity świat wyobraźni E.T.A. Hoffmanna

db