Spotkanie z Grażyną Strykowską i Maciejem Grelą

Zapraszamy na wernisaż wystawy prac

Grażyny Strykowskiej

„Preludia”

oraz

promocję tomów poezji

Macieja Greli

„W gruncie rzeczy” i „Po upadku zimy”

06.09.2021 o godz. 18.00

w Restauracji „Galeria Tumska”

przy ul. Ostrów Tumski 5a w Poznaniu.

więcej:

Spotkanie MACIEJ GRELA

Maciej Grela (ur. 1953), poeta i lekarz. Oddany zawsze poezji konkretnej – pediatrii. Wiersze pisane na marginesach recept ukazywały się dotąd sporadycznie w „Nurcie” (debiut 1984 r.), „Gazecie Malarzy i Poetów”, „Protokole Kulturalnym”. Audycje w Radiu Merkury i Radiu Emaus oraz nieliczne wieczory autorskie objawiły nieprzeciętną w swej formie dykcję poetycką. „Order ostu”, debiut książkowy autora, ukazał się w 2019 roku.

Maciej Grela, poeta, lekarz pediatra, wnuk odznaczonego przez Józefa Piłsudskiego Virtuti Militari legionisty w stanie wojennym drukowane przez siebie ulotki rozwoził karetką pogotowia, współtworzył Radio Solidarność, a w jego mieszkaniu ukrywał się Maciej Frankiewicz z Solidarności Walczącej.

Gdy w stanie wojennym kobiety miały kłopot z zakupem środków higienicznych, łącznie z watą. Ale doktor Maciej Grela wymyślił na to swój patent. Wata była dostępna na receptę, ale by taką wypisać, trzeba było zdiagnozować jakąś chorobę. Pisał więc mądrze, bo po łacinie: „Exturbatio fori interni”. Apteki uznawały tę receptę. Tymczasem słowa te można było przetłumaczyć jako „zaburzenia rynku wewnętrznego”.  Wiersze też pisywał czasem na… marginesach recept. Publikował je m. in. w „Nurcie” i „Gazecie Malarzy i Poetów”.

db