Kalisz: Antropocen Dominiki Krechowicz u Tarasina

„Człowiek to wartość bezwzględna i nadrzędna wobec pozostałych wartości” ( Fryderyk Nietzsche).

 Antropocen Dominiki Krechowicz” to nic innego,  jak próba określenia obrazu, miejsca oraz konsekwencji rzeczywistości, zdominowanej działalnością człowieka. Człowiek jest centrum Wszechświata i odwrotnie, celem istnienia Wszechświata jest człowiek. Stanowi on ostateczny i najdoskonalszy produkt ewolucji czasoprzestrzeni.

Fotograficzna ekspozycja Dominiki Krechowicz, obnażająca grozę wysypiska śmieci, ale i ukazująca paradoksalnie jego artystyczny wymiar, jest w istocie aktem protestu, którego celem jest zwrócenie uwagi na to, co dzieje się obok nas, przy mniejszym lub większym udziale świadomości człowieka. Zwiedzający wystawę nie muszą zastanawiać się nad celem prezentacji, bo jest on oczywisty – obudzić świadomość ekologiczną i wolę walki o zdrowie i dobro ludzi, w tym także własne, bo przecież to człowiek stanowi centrum i cel wszechświata. W tym przypadku dobro własne i dobro wspólne są nierozłączne i współzależne.

Artystyczna forma wyrazu autorki to zaplanowana strategia, która nie tylko pokazuje określone dzieło, jego treść, kształt i wymiary, przede wszystkim sygnalizuje pewne niechciane, istniejące zjawiska.

Twórca wyrażając artystycznie konkretny problem potrafi pokazać coś, czego na co dzień nie zauważamy. Pobudza nas do refleksji. I na tym właśnie polega fenomen autorskiej prezentacji wysypiska, które zanieczyszcza i rujnuje nasze środowisko. To przecież my, zamiast świeżym powietrzem oddychamy roznoszącymi się bakteriami i fetorem śmietniska.

Dzieło autorki prowokuje, jest sygnałem ludzkiej ignorancji i braku odpowiedzialności za nasze bezkarne czyny. Twórca swoim obrazem próbuje zwrócić uwagę na konkretne zjawisko zakłócające ekologię.

Wystawa eksponując naszą ułomność, butę i cynizm wobec natury zmusza do zastanowienia się, refleksji i odpowiedzi: co z tym zrobić…

„Świadomość jest źródłem wiedzy” (Kartezjusz), im głębsza, tym lepsze i skuteczniejsze decyzje.

Autorce wystawy gratuluję wielkiej odwagi i wrażliwości.

(Danuta Bartosz)

Kalisz: Antropocen Dominiki Krechowicz u Tarasinafot. UM Kalisz

Kalisz: Antropocen Dominiki Krechowicz u Tarasina

Od 4 sierpnia w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu będzie można oglądać #ANTROPOCEN# – wystawę Dominiki Krechowicz.

– Wysypisko w Szadółkach to gigantyczna hałda. – Pisze autorka w komentarzu do wystawy. – Co pewien czas przyjeżdżają ciężarówki i dodają kolejne tony śmieci. W powietrzu unoszą się tumany kurzu. Pojawiają się ptaki, które fruwają w poszukiwaniu pożywienia. Kilka lat temu byli także ludzie – zbieracze, którzy przeszukiwali śmieci. Na wysypisku wieje silny wiatr. Góra śmieci jest wysoka. Stanowi dobry punkt widokowy na Gdańsk. Fascynująca hałda złożona jest z różnobarwnych elementów, które jeszcze niedawno były potrzebnymi rzeczami. Spośród śmieci widać większe przedmioty: fotele, kanapy, książki, naczynia, kołdry i resztki jedzenia. Wszystkie te obiekty właśnie straciły swój dotychczasowy status i stały się odpadami. Mieszanina śmieci i ziemi tworzy niejednorodną szarość. W przygotowanej przeze mnie wystawie chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy problem jest widoczny na pierwszy rzut oka. To problem zanieczyszczenia środowiska. Wszyscy ponosimy za to odpowiedzialność. Oczywiście trzeba zdawać sobie z tego sprawę i walczyć z tym na różne sposoby. Drugi aspekt wystawy jest czysto artystyczny. Odnosi się do fenomenu wysypiska, które jest po prostu wielką formą o określonym kształcie i wymiarach…

Wystawę, prezentowaną w Galerii Pulsar, będzie można oglądać od 4 sierpnia. Finisaż ekspozycji odbędzie się w piątek, 1 września, o godzinie 19.00.

Dominika Krechowicz – Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1988 r. Od 1996 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, od 2000 roku na stanowisku adiunkta. W latach 1995-2003 współtworzyła galerię Koło w Gdańsku. Jest autorką prac malarskich: Flagi, Alians znaków oraz fotograficznych: Działki, Double time, Błękit Szadółek. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 1997 roku otrzymała brązowy medal w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień 1997”. W 1999 brała udział w międzynarodowym projekcie „Interim”, Schloss Plüschow w Niemczech. W 2002 roku otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2006 roku otrzymała stypendium The Pollock-Krasner Foundation za realizację cyklu malarskiego Flagi. W 2014 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

źródło: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

#ANTROPOCEN# Dominiki Krechowicz w Galerii Pulsar

http://www.naszrynek.pl/wiadomosci/1596,kalisz-antropocen-dominiki-krechowicz-u-tarasina

db