Afryka Kazika dla dzieci z Ukrainy, wydana w Charkowie.

ŁUKASZ WIERZBICK:I Wracam do domu, a tu taka niespodzianka – przesyłka z Charkowa! Dziękuję, Danuta Bartosz! 🙂 #AfrykaKazika 

Dziękujemy pani prof. Tatianie Bitkowej – dyrektorce Centrum Kultury Polonii na Uniwersytecie im. W. Karazina w Charkowie oraz jej mężowi prof. Aleksandrowi Buryakowi za dokonanie kolejnego przekładu na język ukraiński literatury polskiej dla dzieci – książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”.  Małżonkowie kilka lat wstecz przetłumaczyli na język ukraiński ksiażkę Stanisława Pagaczewkiego pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”, z ilustracjami Alfreda Ledwiga – twórcy bajkowych postaci Bolka i Olka. 

Pan prof. Akeksander Buryak po kolejnej wizycie służbowej w Polsce (jest profesorem „wizytującym” na kilku polskich uczelniach) przywiózł małżonce prezent z Polski- zakupioną w krakowskim antykwariacie książkę z przygodami Baltazara Gąbki.,i tak to się zaczęło….

Łukasz Wierzbicki – autor przedwojennych przygód poznańskiego dziennikarza Kazimierza Nowaka jest członkiem Wielkopolskiego Oddziału ZLP, z czego jesteśmy bardzo dumni. Legendarny Lech Konopiński – wiceprezes naszego oddziału ZLP – m.in. także bajkopisarz i twórca literatury dla dzieci ma już u nas swoich następców: Łukasza Wierzbickiego i Tomasza Kruczka.

Książka „Afryka Kazika” znajduje się na liście lektur obowiązkowych w Polsce, podobnie jak i druga książka tego autora pt. „Dziadek i niedźwiadek”.

Publikacja wydana jest we współpracy z Konsulatem Generalnym w Charkowie. Robimy starania o wydanie tej książki w Polsce. W tej sprawie zwróciliśmy się do Ministra Kultury. Czy przygody Kazika będą wydane w Polsce? Decyzję poznamy za klilka dni. . . .

Danuta Bartosz